Çatı

ALTERNATİF SOĞUK ÇATI

ALTERNATİF SOĞUK ÇATI

Çatı Terası Kaplamaları : Bu kaplamalar, çakıl yatağı ya da ahşap tabaka üzerine serbest olarak döşenmektedir. Avantaj : Drenaj yüzeyi kaplamanın altında bulunduğundan dolayı yüksek donma engellenmektedir.

Kapalı Yüzme Havuzları vb. Üzerindeki Çatılar : Asma tavan havalandırmalı ya da boşluk ısıtmalıdır. Kullanımı alışılmış olan : Buhar barikatına kadar olan tabakalar havalandırma tabakası doğal, ısı direncinin (1/k) max. %13,5’ine sahiptir.

Ahşap Üzerinde : Basit ve ucuz bir yöntemdir. Yüzey ağırlığının az olması buhar barikatına olan tabakalarının sayısı çok yüksek olabileceğinden dolayı buhar barikatının üst kısmı som çatınınkinden daha kalındır.

Ters Çevrilen Çatı : Uzun süre dayanıklı olan, konvansiyonel bir yöntemdir. Dolgu için sadece çakıl kullanılması bazı bölgeler için yeterli değildir, levha kaplamalar daha kullanışlıdır. Avantaj : Bu çatılar, yağmura karşı dayanıklı olmalarının yanı sıra, su geçirmez özelliğe sahip olup, sınırsız kullanım alanına sahiptirler. Yalıtımı, normal çatılardan % 10-20 kalındır.

Beton Çatı : Yalıtımın hatalı konumundan dolayı belirgin bir kondensasyon görünür. Yazın kurur. Risk, üreticinin gösterdiği itinaya bağlıdır. Penetrasyon bağlantıları ve çatlakların geometrik olması üreticinin göstereceği dikkate bağlıdır. Rutubetli mekanlar için uygun değildir.

Soğuk Çatı : Tamamen yassı olan soğuk çatılarda sadece buhar freni kullanılmalıdır. Hava tabakası sadece hava basıncını dengelemek içindir. Analojik sıcak çatı kullanılmalı, çünkü havalandırma ancak %10 eğim ile çalışabilir hale gelir. İç doğrama hava geçirmez olmalıdır. Lamda ve zıvana kaplamalar hava geçirmez değildir.

Eğim %15, drenaj için %3 daha iyidir. Girintiler hava tabakasında da yalıtılmalı, yalıtılmış emme boruları kullanılmalıdır. Buhar barikatının kapalılığı gereklidir. Yoğun örtü ve duvar bağlantıları özellikle kapalı yüzme havuzlarında çivileme yöntemiyle taşınır. Hafif konstrüksiyonlar da sıcaklık sönüm oranı ağır tabakaların yalıtımının altına eklenmesiyle düzeltilebilir. Isı depolanması kullanışlı olamayan sıcaklık sönüm oranı : Dış sıcaklık değişiminin neredeyse tamamen içe sevk edilmesi baraka iklimine yol açar. Bu sadece ısı yalıtımıyla önlenemez. Soğuk çatı altında bulunan alanları suni havalandırmasında her zaman tazyik bulunur, aksi taktirde alan havası çatı boşluğuna itilir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0