Çelik Konstrüksiyonun Sağladığı Avantajlar

çelik konstrüksiyonun avantajları

Çelik Konstrüksiyonun Sağladığı Avantajlar

Çelik konstrüksiyon, betonarme yapılara göre sağladığı birçok avantajla hem ülkemizde hem de dünya genelinde oldukça popüler bir konuma erişmiştir. Teknolojinin giderek ilerlemesi, önümüzdeki yıllarda bu sektörün daha da büyümesini sağlayacaktır. Dilerseniz çeliğin neden bu kadar sık inşaat malzemesi olarak kullanıldığını, yani çelik konstrüksiyonun sağladığı temel avantajları hep birlikte inceleyelim:

  1. Taşınabilirlik ve Güçlendirme İmkânı: Ağır çelik konstrüksiyon uygulamaları dışında, imalat ve montaj farklı bölgelerde yapılır. Bu da inşaatı yapan firmanın tek bir alana odaklanmasını sağlar. Ayrıca kullanılmakta olan bir bina dahi boşaltılıp sökülerek başka bir yere taşınabilir. Bu modüler yapı aynı zamanda ileride oluşabilecek hasarlara veya ek ihtiyaçlara göre güçlendirme olanağı sağlar.
  2. Ekonomi ve Uzun Ömür: İnşaat dünyasına yabancı kişiler için çeliğin ilk aşamada daha yüksek maliyetli oluşu yanıltıcı olabilmektedir. Zira estetik, sağlamlık ve kalite bir yana bırakılsa bile çeliğin sağladığı hız, binanın çok daha kısa bir sürede gelir getirebilmesini sağlamaktadır. Ayrıca gerekli bakım-onarım önlemleri alındığında çelik konstrüksiyon çok daha uzun ömürlüdür.
  3. Hızlı İmalat, Basit Denetim, Hazır Üretim: Çelik konstrüksiyon, betonarmenin aksine her hava koşulunda üretilebilir. (Çünkü üretim inşaat sahasında olmamaktadır.) Bir kuruma-kür süresine ihtiyaç duymadan anında sağlamlık sunan çelik, inşaat hızının yarı yarıya azalmasını sağlar. Her yeri aynı, yani homojen bir malzeme olduğundan kolaylıkla denetlenebilen çelik, yapılan denetimlerde bir hata bulunsa bile rahatlıkla sökülüp değiştirilebilir. Bu pratikliği de çelik konstrüksiyonun “prefabrikasyon” yani Türkçe karşılığı ile “önceden üretilmiş” yapıların gözdesi olmasını sağlamıştır.
  4. Depreme Dayanıklılık: Ülkemizin büyük bir bölümü 1. ve 2. dereceden deprem bölgesi konumundadır. Eşdeğer betonarme yapılara göre çok daha hafif olan çelik konstrüksiyonlu binalar, deprem yükünü daha az alırlar. Bu sayede binanın kolonlarında ciddi bir rahatlama sağlanacağından, daha az malzeme kullanılarak daha dayanıklı inşaatlar yapılabilmektedir.
  5. Hafiflik ve Yüksek Katlı İnşaat İmkânı: Çeliğin hafifliği depreme karşı dayanıklılık sağlamakla kalmaz. Ortalama bir çelik konstrüksiyon, taşıyıcı sistemlerin betonarmeye göre 1/20 oranında yani %95 daha hafif olmasını sağlamaktadır. Ayrıca malzeme mukavemeti de daha fazla olduğundan, yüksek binaların yapılması ancak çelik konstrüksiyonla mümkündür. Zaten insanlık tarihinde yüksek gökdelenlerin yapılması da ancak çeliğin konstrüktif amaçlı kullanımı gündeme geldiğinde görülmeye başlamıştır.
  6. Saflık ve İstikrar: Çelik, “homojen” yani katkısız bir yapı malzemesidir. Rüzgâr, deprem, deniz suyu gibi etmenlere karşı en iyi istikrarı da daima çelik sağlar. Kullanılan alanın projelendirmesine göre gerekli mühendislik önlemleri alındığında çelik konstrüksiyon en zorlu doğa koşullarında bile aynı performansı verir.
  7. Mimari İlerleme ve Yaşam Standardında Yükseliş: Çelik konstrüksiyonun en önemli tercih sebebi olarak bu maddeyi gösterebiliriz. Eski nesil tasarımların aynen uygulanabilmesine izin veren çelik, yeni akımların doğmasını da sağlamıştır. Geniş alanları betonsuz geçebilme şansı, iskelet tipi taşıyıcı sistemler, ince kolonlarla bile yüksek taşıyıcılık imkânı gibi yenilikler mimarların yepyeni tasarımlar oluşturmalarını sağlar. Post-modern dünyanın en nadide örnekleri, çelik konstrüksiyon ile verilebilmektedir. Ayrıca yüksek taşıyıcılığı ve yaratıcı mühendislik çözümlerine imkân vermesi sayesinde çelik çok daha “ferah” yapılar oluşturulabilmesini sağlar. Otomobil galerisinden televizyon stüdyosuna “ferah” iç mekan ihtiyacı yaşanan her alanda, kolon ve kirişlerden uzak, zengin bir yaşam sürülebilmesi çelik konstrüksiyon ile mümkün olabilmiştir.

 

By Editor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir