Genelİç Dekorasyon

Alçı Sıva Avantajları:

Alçı Sıva Avantajları:

Müteahhitler ve İnşaatçılar üstün finisaj ve zaman kazandıran özellikleri nedeniyle alçı sıva tercih etmeye başladı. Alçı sıva avantajlarından bazıları şunlardır:

 1. Uygulama Kolaylığı (İşlenebilirlik): Alçı, ayrı finisaj olmadan doğrudan tuğla / blok işi üzerine uygulanabilir. Ayrıca alçı sıva uygulaması ve tespiti çok kolaydır.
 2. Çekme Çatlama Yok: Alçı reaksiyonu, su ile çimento reaksiyonuna göre daha az ısı üretir. Yani alçı sıvada geleneksel çimento sıvaya göre daha az büzülme çatlağı vardır.
 3. Hızlı Priz Süresi: Alçı hızla sertleşir (yani 25-30 dakika içinde). Böylece boyama alçı sıva uygulamasından 72 saat sonra başlatılabilir. Alçı boyamadan önce kurutulmalıdır.
 4. Kürlenme süresi gerekmez: Geleneksel Çimento Sıvası’nın aksine, Alçı sıva herhangi bir kürlemeye ihtiyaç duymaz, inşaat sırasında su ve zaman tasarrufu sağlar
 5. Yüksek Verimlilik: Konvansiyonel çimento sıvası ile karşılaştırıldığında zamanı önemli ölçüde azaltır
 6. Yüksek Performans: Kuruduktan sonra mükemmel yüksek mukavemet, Dayanıklı ve Hafif (Yapıdaki ölü yükü azaltır)
 7. Pürüzsüz Kaplama: Mükemmel astarlı, düz, pürüzsüz duvarlar ve mükemmel dik açılı köşeler
 8. Azaltılmış Denetim: Çimento ve kumun doğru orantılı olması gerektiğinden, çimento sıva için dikkatli kalite kontrolü gereklidir. Buna karşılık, alçı sıva, uygulama için aynı miktarda kalite kontrolü gerektirmez, böylece denetim çabalarını azaltır.
 9. Hazır hammaddeler: Alçı hazır bir malzemedir. Geleneksel çimento sıvasında kullanılan bir hammadde olan doğal kum elde etmek zordur. Hindistan’da birden fazla eyalette de yasaklandı
 10. Yangına dayanıklı: Alçı sıva yangına karşı oldukça dayanıklıdır
 11. Düşük ısı iletkenliği: Alçı düşük ısı iletkenliğine sahiptir. Bu, bir binadaki ısıtma ve soğutma odaları için elektrik maliyetinden tasarruf sağlar.
 12. Dekoratif uygulama: Dekoratif amaçlara da kolayca uygulanabilir ve farklı şekillerde kalıplanabilir
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0