İç Dekorasyon

Alçı Sıva Nedir

Alçı Sıva Nedir sorusuna öncelik ile yanıt verir iken alçı ve sıva kelimelerinin ayrı ayrı anlamalarına bakmak gerekmektedir. Alçı kireçten ya da alçı taşından üretilmekte olan mimari ve sanat kapsamında kullanılmakta olan bir yapı inşaat malzemesidir. Alçı su ile karıştırıldığında macun gibi bir hale bürünür ve kuruduğu zaman ise sertleşmekte olan bir inşaat malzemesi olarak bilinir. Alçı taşının 158 santigrat derecede pişirilmesi ile elde edilmektedir. Alçı su ile karıştırıldığı zaman yitirdiği suyu geri kazandığından dolayı çabucak donmaya başlar ve bu nedenden ötürü de yapılarda kabartmalarda dişçilikte ve de heykelcilikte kullanılır. Sıva ise inşaat yapılarında duvarları düzleştirmek ve pürüzlülüğünü gidermek amacı ile kullanılan yarı akışkan bir alçı karışımıdır. İnşaat sektöründe daha temel kısımda duvarlara sıvalar yapılır.

Alçı Sıva Nedir

Alçı ve sıvanın anlamlarının neler olduğunu öğrendikten sonra şimdi de Alçı Sıva Nedir ve ne işe yarar sorusunun yanıtına bakabiliriz. Alçı sıvanın özellikleri;

  • Tek bir kat olmak koşulunda üzerine uygulandığı yüzeyi boyaya hazır hale getirir.
  • Küçük alanlarda el karışımı ile sorunsuz bir şekilde uygulanabilir.
  • Yüksek bir yüzey sertliğine ve de parlak bir görünüme sahiptir.
  • Nefes almakta olan bir madde olduğundan dolayı nem oranını dengeleyerek sağlıklı bir ortam oluşturur.
  • Alçı sıva yanmayan bir madde yapısındadır.
  • Bünyesinde bulunan sudan dolayı yangında da geciktirici bir etki yaratır.
  • Küf bakteri ve mantar oluşturmak gibi bir özelliği yoktur.

Alçı Çeşitleri ve Kullanıldığı Alanlar

Alçının kullanıldığı yüzey durumuna göre ya da istenilen özelliğe göre bir çok farklı türü oluşturulmuştur. Alçı Sıva Nedir öğrendikten sonra şimdi de bunun çeşitlerine bir bakalım.

Saten alçı duvarlara uygulanabileceği gibi kirli ve boyalı yüzeylerde de uygulanabilir. Yüzeyi parlak bir hale sokarak boya için hazır hale getirir.

Perlitli sıva alçısı tuğla yapılı yüzeylerde kullanılır. Bunların donma ve işleme süreleri uzatıldığından dolayı ses ve ısı konusunda iyi yalıtıcı bir haldedir.

Makinalı sıva alçısı ise iç duvar ve tavanlarda kullanılmaktadır. Daha sert darbelere karşı yüzeyin sağlam kalmasını sağlamaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0