İç Dekorasyon

Alçı Sıva Rutubet Yapar mı

Alçı Sıva Rutubet Yapar mı | Evlerinde rutubet ve neme bağlı olarak duvarlarında küf oluşan insanların en çok merak ettiği soru Alçı Sıva Rutubet Yapar Mı sorusudur. Halbuki alçı sıvası rutubet yapmak şöyle bir kenarda dursun duvarlarınızdaki küf ve rutubeti de giderir ve duvarlarınıza temiz bir görünüm kazandırır. Şimdi bu bilgiyi öğrendikten sonra hemen duvarlarınıza bir alçı sıvası ustası çağırarak alçı sıvası yaptırabilirsiniz.

Alçı Sıva Rutubet Yapar mı

Alçı sıvası genel anlamda yapılardaki duvarlarda ya da betonarme kısımlarda kullanılan ve o yüzeyin sağlamlığını arttırır iken bir yandan da o yüzeyi düz bir şekle sokan ve temizleyen bir durumdur. Genellik ile daha yapıların kaba inşaat safhalarında iken bu uygulamayı yaptığını görürüz. Ancak insanlar duvarlarındaki nemden ve de rutubetten korunmak ve tekrardan duvarlarında temiz bir izlenim bırakmak adına yüzeylere sıva yaptırırlar. Çünkü Alçı Sıva Rutubet Yapar Mı sorusuna kesinlik ile karşı çıkarak alçı sıvasının duvarları daha temiz bir hale soktuğunu görebiliriz.

Nem yüzünden duvarlar zaman içinde kirlendikçe kirlenir ve en sonda da rutubet oluşmaya başlanır. Eğer bu rutubet kısmında siz önleminizi almaz iseniz bu seferde duvarlarında küf ve mantarın oluştuğunu görürsünüz. Bunu hiç kimse istemez. İşte bu yüzden duvarlar daha rutubet aşamasında iken duvarlarınıza alçı sıvası yaptırarak onları yeniden temiz bir hale sokabilirsiniz. Bu konuda ne kadar erken davranır iseniz o kadar karlı olursunuz.

Alçı Sıvası Neden Rutubeti Önleyerek Duvarları Temiz Tutmaktadır

Alçı sıvasının kirli duvarlar için birebir çare olduğunu herkes bilmektedir. Hatta evinizde uzun bir süre oturduktan sonra sigara kokusu yemek kokusu ya da çocuklarınızın duvarlarda bıraktığı izler en sonunda sizi rahatsız eder ve bu durumdan kurtulmak istersiniz. İlk aklınıza gelen yöntemde duvarlarınıza sıva yaparak yeniden boyamak olur. Şimdi neden sıva duvardaki rutubeti yok ediyor buna bir bakalım.

Alçı Sıva Rutubet Yapar Mı şeklindeki soruya yanıt verdikten sonra alçının rutubeti engellemesine geçelim. Alçı gözenekli bir yapıdadır. Bu neden ile odadaki ve duvardaki nemi dengeleyebilen bir yapısı vardır. İşte bu yüzden nem dengeleneceğinden dolayı o duvarda rutubet olmaz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0