Alçı Sıva Yapan Firmalar

Alçı Sıva Yapan Firmalar | İnşaat yapı sektörü bünyesinde sık sık kullanılmakta olan ve yapılmakta olan alçı sıva işlemi hakkında bu yazı dizimiz bünyesinde Alçı Sıva Yapan Firmalar hakkına genel bir bilgi vereceğiz. Öncelik ile alçı ve sıvanın ne olduğunu ardından da alçı sıvanın yapımı hakkında da genel bir bilgi vereceğiz.

Alçı Sıva Yapan Firmalar

Alçı kireç ya da alçı taşının belirli oranlar koşulunda su ile karıştırılmasından elde edilen yarı akışkan bir inşaat yapı malzemesidir. Alçı belirli bir donma olayının ardından harcın yeni aldığı şeklin duvarlara sürüldüğü haline sıva denmektedir. Alçı sıvası yapılarda pürüzlü bir şekilde olan duvarların daha rahat bir şekilde boyanması ve üstelik de daha temiz bir ortam oluşması nedeni ile yapılan bir işlemdir. Tek bir kar sürüldüğü takdirde duvar temizlenmiş ve pürüzleri giderilmiş olur ve ardından boyamaya hazır bir hale gelmiş olur. İşte bu şekilde inşaat sektörü içinde çalışan yapı malzemesi şirketleri Alçı Sıva Yapan Firmalar konumundadır. Her inşaat sırasında duvarlar alçılanarak yüzeyleri düzeltilir.

Alçı sıva kapsamında istenilen ve arana özelliklere göre bir çok alçı türü mevcuttur. Mesela saten perdah alçısı normal bir şekilde duvardaki pürüzlülüğün giderilmesi ve sonrasındaki boyama işlemine duvarın hazır bir şekle girmesi için yapılmaktadır. Ancak perlitli sıva alçısında ise tuğlalarda istenilen daha iyi ısı ve ses iletkenliğinden dolayı malzemelerin donma ve işleme süreleri uzatılarak yapılmıştır.

Alçı Sıva Yapımı Nasıldır

Alçı sıva yapımı hakkındaki bilgileri bizden yani Alçı Sıva Yapan Firmalar arasından alabilirsiniz. Alçı sıva işlemine başlamadan önce öncelik ile alçı malzemesinin ve de suyun ne oranlarda karıştırılarak sıva yapılacağının bilinmesi gerekir. Her alçı türüne özel ayrı bir oran olmasına karşın genel olarak 10 kilogram alçıya 6 litre su katılır. Ardından karıştırılarak hazırlanan harç bekletilir. Uygulanacak duvarın sıva kalınlığı ölçülür ve anolar bu kalınlığa göre duvarlara konulur. Sıva bir güzel duvara mala yardımı ile sürülür ve anoların boşlukları doldurulur. Ardından da fazla harç duvardan alınır ve mala yardım ile son kez duvardaki harç düzeltilir. Bu sayede alçı sıva yapılmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir