Alçının Faydaları

Alçının Faydaları

Alçı dökümünden sonra beton gibi boyut değiştirmez bu nedenle çatlak oluşumunu engeller.
Tam bitmiş olan alçı bir hazır yapı elemanıdır. Ek emek veya masraf gerektirmez.
Alçı malzemesi üretiminde enerji tutumludur ve çevre kirliliği yaratmaz,


Alçı malzemesi kolaylıkla işlenebilir.
Alçı malzemesinin birim ağırlığı kullanılacak bölgeye göre ayarlanabilir,


Alçı Yangına Dayanıklıdır
Alçı, inorganik bir madde olduğu için yanmaz ve yangın durumlarında duvarın diğer tarafına ısıyı azaltarak gönderir.


Alçı Enerji Tasarrufudur
Tuğla ve çimento üretiminde kullanılan enerjinin 5 te biri oranında enerji kullanıldığı için alçı üretimi çok daha tasarrufludur. Ayrıca diğer enerji kaynaklarının kullanımında da önemli miktarda tasarruf söz konusudur.


Alçı Çevreyi Korur
Gerek üretiminde kullanılan ham maddeler gerekse paketleme de kullanılan maddeler çevre dostudur. Aynı oranda alçı üretimi ve paketlenmesinde ortaya çıkan atık miktarı muadili olan ürünlere göre çok daha azdır.


Alçı Hafiftir
Muadili olan ürünlerle kıyaslandığında onlardan 4 kata yakın bir oranda hafif olduğu anlaşılır. Daha hafif bir malzeme ile yapılar ise daha küçük taşıyıcı elemanlar oluşmasına sebep olur ve inşaat malzemelerinin maliyetinde azalma olur.


Alçı Sağlıktır
Kimyasal yapısı dolayısıyla içinde bakteri oluşmasına engel olan alçılar insan teniyle aynı ph oranına sahiptir. Ayrıca kanserojen değildir ve insan cildi ile uyumludur.


Alçı Doğal Klimadır
Alçının içinde bulunan küçük boşluklar sayesinde bulunduğu ortamı yazın serin, kışın ise sıcak tutar..


Alçı Nem Düzenleyici Özelliği Sahiptir
Isı iletkenliğinin düşük olması sonucu ortamdaki su buharı duvarlara çarparak yoğunlaşmaz ve nem oluşturmaz. Ayrıca nem azalmaları veya artması durumlarında alçı bünyesinde bulunan nemi dışarı salabilir veya içeride nem depolayabilir.


Alçı Yalıtım Sağlar
İçinde bulunan boşluklar nedeniyle ısı geçirgenliğini azaltan alçı ısı yalıtımına destek olur. Isı yalıtım malzemelerinin ısı geçirgenliğini azaltmak için onları alçı ile kaplamak ısı geçirgenliğini azaltarak daha az ısı kaybına sebep olur. Ayrıca alçı ses geçirgenliğini de azaltarak ortamda ses yalıtımına katkıda bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir