Genelİç Dekorasyon

Banyo Dekorasyon

Banyo Dekorasyon

Islak zemin mekanlarından biri olan banyoyu yenilerken önceliği vereceğiniz unsur, banyonun su yalıtımı, tesisatı ve havalandırmasının gözden geçirilmesidir. Bittiğini sandığınız banyo dekorasyonundan sonra kontrol edilmeyen su kaçakları sizi büyük mali külfet altına sokabilir. Daha sonra banyo vitrifiyeleri uygun yerlere, uygun mesafelerde yerleştirilmelidir. Her sene eğilimler değişse de, banyo seramikleri evin konseptine uygun seçilmelidir. Banyo seramikleri veya zemin döşemeleri sıklıkla yapılabilecek dekoratif unsurlar değildir. Banyonuzda dikkat edilecek nokta, küçük banyoları büyük göstermek amacıyla açık tonlu ve küçük ebatlı seramiklere gidilmesidir.

Banyonuz ufak, neyi nereye koyacağınıza karar veremiyorsanız. Size tavsiyemiz duşun olduğu yerde en azından aynı duş gideri gibi bir gider yapıp kendi bulunduğu ön cephesine de duş kabini kapısını yapmanızdır. Böylece istediğiniz zaman lavaboda elinizi yüzünüzü yıkarken duş alacağınız zamanda klozetin bulunduğu yeri de duş alırken kullanabilirsiniz.

Banyolarımızdaki elektrikli aletlerin başında çamaşır makinası geliyor. Çamaşır makinesini genellikle bir köşeye yaklaştırmakta yarar var. Ya da banyo dolabı kullanacaksak çok güzel tasarımlarla çamaşır makinesini banyo tezgahının altına dolap şeklinde yerleştirmekte mümkündür. Banyo duvar kaplama malzemelerinin başında seramik ve döşenmeli kaplama malzemeleri gelmektedir. Bunun yanında son zamanlarda tutulan vinil esaslı duvar kağıtları da bu alanda yer almaktadır. Banyonun konumu, ışık durumuna göre de farklılık gösteren birçok renk, desen ya da tipte kaplama malzemeleri tercih edilebilir. Son zamanlarda 30×60 cm’lik ebatlarda döşemeler kullanılmaya başlansa bile banyonun küçük boyutlarda olması durumunda daha küçük ebatları tercih etmemiz dekorasyon eve alana genişlik havası katmak açısından daha uygun olacaktır.

Banyonun aydınlatmasını düşünürken doğal olarak ilk önce ortamın aldığı gün ışığına bakılması gerekir. Fakat genellikle banyolar diğer odalara göre daha az ışık alan yerler olduğu için daha çok yapay ışıkla aydınlatılır. Genel olarak banyolarda tavan lambalarla ya da aynaların yanında gömülü bulunan local lambalarla sağlanılır. Fakat ayna kullanımında ışıktan daha rahat yararlanabilmek için kenarlardan gelen ışıklı sistemler tercih etmek daha yararlı olacaktır. Ayrıca aynaların yansıtma özelliğinden dolayı ayna kenarlarındaki ışıklarla daha az ışık kaynağı ile banyonuzu tamamıyla aydınlatabilirsiniz. Eğer tercihiniz tavan aydınlatmalarından yana ise spot lambaları kullanmak dekorasyon açısından daha görsel bir hava sunacaktır. Ayrıca banyonuzu parlayıp, sönen türde ki aydınlatma yöntemleriyle de değişik havalara büründürebilirsiniz.

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0