ÇatıGenel

ÇATI SİSTEMLERİ

ÇATI SİSTEMLERİ

Çatı sistemleri, yapının iç mekanları için başlıca örtü elemanı olarak görev yapar. Çatının biçimi ve eğimi, yağmur suyunu ve eriyen karı süzgeçler, oluklar ve yağmur iniş borularından oluşan sisteme akıtmak için kullanılan çatı kaplaması -bitümlü çatı pulu (shingle), kiremit veya sürekli membran- ile uyumlu olmalıdır. Bir çatının yapı sistemi aynı zamanda buhar geçişini, hava sızıntısını ve ısı ve güneş ışınımının akışını da kontrol etmelidir. Yağı yönetmeliğinin şart koştuğu yapı sistemine bağlı olarak, çatı strüktürü ile bileşenlerinin yangının yayılmasına karşı dayanıklı olması da gerekebilir.

Çatı, döşeme sistemlerine benzer bir şekilde mekan boyunca açıklık geçecek ve hem kendi ağırlığını hem de kendisine bağlanan bütün teçhizatların ve üzerinde biriken yağmur ve karın ağırlığını taşıyacak şekilde düzenlenmelidir. Üzerinde gezilen düz çatılar hareketli kullanıcı yükünün de etkisi altında kalırlar. Çatı düzleminin bu yer çekimi yüklerine ek olarak yanal rüzgar ve deprem yüklerine ve ayrıca yukarı yönlü rüzgar kuvvetlerine karşı direnç göstermeleri ve bu kuvvetleri taşıyıcı sisteme aktarmaları da gerekebilir.

Bir yapı üzerinde etkili olan yer çekimi yükleri çatı sisteminden geldiğinden, bu sistemin strüktürel yerleşimi yükleri temel sistemine aktaran kolon ve taşıyıcı duvar sistemine uygun olmalıdır. Buna karşılık, çatı desteklerinin düzeni ve çatı açıklıklarının büyüklükleri de iç mekanların yerleşimini ve çatı strüktürünün taşıyabileceği döşeme türünü etkiler. Büyük çatı açıklıkları daha esnek iç mekanlar oluştururken daha küçük çatı açıklıkları daha keskin tanımlanmış mekanlar ortaya çıkarır.

Çatı strüktürünün biçimi –düz veya eğimli, beşik çatı veya kırma çatı, geniş ve korunaklı veya ritmik bir düzenle eklemlenmiş olması- yapının imgesinde önemli etkiye sahiptir. Çatı kenarları dış duvarlarla aynı hizada olacak veya çıkma yapacak şekilde görünür olabilir veya parapet arkasına gizlenebilir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0