Dış DekorasyonGenelİç Dekorasyonİzolasyon

Cephe duvarlarını sıvalamak için neden bir ızgaraya ihtiyac var?

Cephe duvarlarını sıvalamak için neden bir ızgaraya ihtiyac var?

Dış duvarların etkili dekorasyonu için olasılıklardan biri, bunları dekoratif sıva harçları ile kaplamaktır. Mekanik mukavemeti, aşınma direncini sağlamak ve kaplama malzemesinin çalışma ömrünü arttırmak için, uygularken, cephenin duvarlarını sıvalamak için bir ağ kullanılır. Duvar sıvaları için modern takviyeli ağın geliştirilmesi ve üretimi, zona, genellikle tıkanmış tırnaklar ve daha sonra ortaya çıkan bir zincir bağlantısı kullanımı gibi dekorasyon sırasında cepheyi güçlendirmek için geleneksel teknolojilerin mantıklı bir gelişmesidir .

Takviye ağının kullanımı, binanın cephesinde dekoratif sıva mukavemetinin korunmasına yardımcı olur.

İçindekiler.

 • 1 Neden örgü takviyesi kullanılır?
 • 2 Sıva duvarları için ana örgü türleri
  • 2.1 Metal ağ
  • 2.2 Fiberglas ağ
  • 2.3 Plastik ağ
  • 2.4 Polimer örgüsü
 • 3 Takviye için hangi ağ seçilir?

Neden örgü takviyesi kullanılır?

Dış duvarları sıvarken örgü ile takviye, kaplama malzemesinin bileşenlerinin ana duvar malzemesi (beton, gazbeton, tuğla veya ahşap) ile zayıf yapışması durumunda kullanılır. Bu gibi durumlarda, çözeltiyi uyguladıktan bir süre sonra ve hemen sıvanın soyulması ve parçalanması olasılığı vardır. Ek olarak, ağ pürüzlü tesviye tabakasını sabitler.

Bir takviye ağ kullanma ihtiyacı, duvarları hala küçüldüğünde yakın zamanda yeniden inşa edilen bir binadaki bitirme çalışması sırasında ortaya çıkar. Vardiya sırasında meydana gelen cephenin deformasyonları çatlaklara ve son katın bütünlüğünün ihlaline yol açar.

 

Duvar “pasta” düzenlemesi sırasında takviye mesh

Duvar sıvaları için hangi ızgara kullanılacağı, duvarların malzemesine, rahatlamalarına, bozulma derecesine, dış yalıtımın varlığına, bitirme malzemeleri tabakasının yapısına ve kalınlığına ve son olarak iklim koşullarına bağlıdır. Ancak modern geniş bir ürün yelpazesinde, duvar sıvası için takviye ağının bir dizi gereksinimi karşılaması gerekir:

 • kolaylaştırmak;
 • yapısal elemanlar üzerinde ek yüklerin olmaması;
 • agresif kimyasal bileşiklere direnç ve korozyon direnci;
 • esneklik ile birleştirilmiş çekme mukavemeti;
 • çeşitli yük tiplerine direnç;
 • aralığı 150-170 g yoğunluk / m 2 (aynı zamanda mukavemet ve esneklik temin etmek üzere).

Takviye fileli duvar yalıtım sistemi “ ıslak cephe ”

Duvar sıvaları için ana örgü türleri

Modern yapı ve kaplama malzemelerinin çeşitliliği, yapıştırıcı ve tesviye harçları, bileşimlerinde çeşitli katkı ve katkı maddelerinin kullanımı, takviye edici ürün yelpazesinin genişlemesine yol açtı.

Duvar sıvası için ana ızgara türleri, malzemelerinin bileşimi ile ayırt edilir:

 • metal;
 • Cam bezi;
 • plastik;
 • Polimer.

Takviye ağının kullanılması, bina küçüldüğünde sıvanın çatlamasını önlemeye yardımcı olur.

Metal kafes

Cephe duvarlarını sıvalamak için metal ağ ile takviye, bitirme çözeltisinin kalınlığının 30 mm veya daha fazla olduğu durumlarda başvurulur. Alçının olabildiğince ince uygulanması planlanıyorsa, duvarlar için takviye tabakası olarak polimer, plastik veya fiberglas ağlar kullanılır.

Yararlı tavsiyeler! Kendi başına, duvar sıvası için metal ağ, yüksek nemli odalarda veya dış dekorasyonda kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Burada galvanizli veya polimer koruyucu ağ kullanılması tavsiye edilir.

Ön ağın sabitlenmesi, işlenmesi zor alanlarla başlamalıdır: köşeler, pencere ve kapı eğimleri

Üretim teknolojisi ve uygulama seçeneklerinde farklılık gösteren dört ana tip metal takviye sağlanmaktadır.

Dokuma örgü

Çeşitli bölümlerin çok ince ve dayanıklı telinden dokunan oldukça esnek ve hafif yapı. Cephe dekorasyonunda, 1 x 1 cm gözenek büyüklüğü ile galvanizli, duvar sıvası için bir ızgara olarak kullanılır.Uygulama şeklinin rahatlığı: büyük rulolarda – bağımsız olarak yapılan işler için kullanılmasını mümkün kılar.

Dokuma metal örgü

File örgü veya örgü

Mesh örgü – geniş alanları sıvalarken duvarları veya cepheleri güçlendirmek için kullanılan 2 x 2 cm büyüklüğünde hücrelerle metal bir hasır yapı. 30 mm ve üzeri kalınlığa sahip bir tabaka uygulanırken önemlidir. Dış mekan çalışmalarında veya yüksek nemli odalarda galvanizli zincir bağlantısı kullanılır. Hareketli düğüm sistemi nedeniyle, malzemesi değişen hava koşulları (sıcaklık ve nem) ile büzülen veya genişleyen duvarları bitirmek için özellikle tercih edilir. ahşap veya gaz beton duvarlar için.

Kafes ağları, 30 mm’den daha kalın bir sıva tabakası uygulanırken kullanılır

Kaynaklı tel örgü

Kaynaklı bir ağın imalatında, tel birbirine dik olarak üst üste bindirilir ve eklemlerde kaynaklanır, böylece kare hücrelerin oluşumu sağlanır. Tel bu durumda galvanizli olarak kullanılır veya bir polimer koruyucu bileşim ile işlenir. Bu güçlendirilmiş yapı, şiddetli yağışlara maruz kalan binaların cephesinin sıvalarını güçlendirmek için kullanılabilir: yeni binalar veya hareketli topraklarda – ve gaz betondan yapılmış duvarlar .

Kaynaklı tel örgü, yeni binaların duvarlarını güçlendirmek için kullanılır

Son katın çatlamadan korunmasında en iyi sonuçlar, cephe duvarlarının yaklaşık 2/3 cm’lik bir ağ gözü ile sıvanması için kaynaklı bir ağ kullanılarak elde edilebilir.Bu malzeme, bir metre genişliğinde rulolar halinde paketlenmiş olarak satışa sunulur.

Genişletilmiş metal kafes

Yüzeyin 1 metrekaresi başına düşük bir harç tüketimi varsayıldığında, dış duvarları sıvalamak için genişletilmiş bir metal ağın alınması tercih edilir.

Elmas şeklindeki hücrelere sahip böyle bir ağ, bir dama tahtası deseninde aynı boyutta delikler açıldıktan ve elde edilen iş parçasının gerilmesinden sonra bir metal levhadan elde edilir.

Genişletilmiş metal kafes türleri ve boyutları

Fiberglas ağ

Metal ile birlikte, duvarları sıva ızgarasıyla güçlendirmek için sentetik malzemelerden ürünler de kullanılır: polimerler, fiberglas, plastik.

Fiberglas ağ evrensel olarak kabul edilir. Ek bir bileşen olarak alüminyum ile birlikte alkalin safsızlıkları olmayan camdan yapılmış tuvali, mekanik mukavemeti arttırmıştır. Bu nedenle, büyük kalınlıkta (30 ila 50 mm) bir alçı tabakasına dayanabilir. Ek olarak, cam elyafı ağı kimyasal ve biyolojik etkilere, özellikle çürüme işlemlerine karşı dayanıklıdır.

Fiberglas – etkili bir çatlama önleyici ajan

Hemen hemen tüm duvarları – özellikle gaz beton, köpük bloklar, tuğlalar – çoğu malzemeden ısı yalıtımı ile güçlendirmek için yaygın olarak kullanılır.

Plastik ağ

Tuğla ve gazbeton duvarların sıvalanması için en çok kullanılan köpük veya köpüğün ısı yalıtım katmanlarında kullanım için en uygun plastik ağ kullanılır.

Kimyasal ve biyolojik etkilere dayanıklı fiberglas ağ

Bu önemlidir! Çoğu durumda köpük için sıva, çimento bazında (alkali reaksiyona sahip) yapılır, plastik ağın sabitlenmesi için alkaliye dayanıklı bir karışım seçmelisiniz.

Gaz betondan duvar sıvası için plastik ağlar -40 ila + 100 ° C arasındaki aşırı sıcaklıklara dayanır. İnce örgülü ağ ile, duvarlar binanın cephesi ve bodrum katı olan büyük hücreli bir ağ ile güçlendirilir.

Plastik ağlar farklı ağ boyutlarına sahiptir.

Polimer ağ

Polimer ağları takviye malzemelerinde yeni bir sözcük olarak adlandırılabilir. Bu takviye edici kumaşın şüphesiz avantajları, düşük ağırlığı, kimyasal etkilere (özellikle alkalilerin etkisine karşı) direnci ve korozyon, esneklik ve esnekliktir.

Bu tip ağların ağır hizmet çeşitleri, ağır çimento bileşiklerinin yükünü tutabildikleri için yolların ve köprülerin yapımında kullanılır. Esneklik ve esneklik, karmaşık kabartma yapılarını güçlendirmek için polimer ağların kullanılmasını mümkün kılar: kemerler, açıklıklar, eğimler.

Polimer ağları, alkali bir ortam ile bir sonlandırma çözeltisi uygulanması durumunda çok önemli olan kimyasal etkilere karşı dayanıklıdır

Polimerlerden yapılmış ağlar, iletken iletişim üzerindeki çalışmaları bitirmek için vazgeçilmez oldukları için manyetik alanın yayılmasını engellemez.

İlgili makale:

takviye için hangi ağ seçilir?Polimer ağlar, mevcut çoğu malzemeden sıva duvarları ve cepheleri takviye etmek için en uygun çözümlerden biridir: tuğla, silikat bloklar, köpük beton, gaz beton.

Halihazırda üretilen takviye malzemesi yelpazesi çok geniştir, ancak çoğu çok yönlüdür.

Polimer ağlar – mevcut malzemelerin çoğundan alçı takviye duvarları ve cepheler için en iyi çözüm

Yararlı tavsiyeler! Cephe ağının sabitlenmesi, işlenmesi zor alanlarla başlamalıdır: köşelerden, kemerler, pencere ve kapı eğimleri ile kabartmalı detaylara sahip bölgelerden.

Takviye ağının seçilmesi için temel ilkeleri formüle edebilirsiniz:

 • metal ağın 30 mm veya daha fazla tabaka kalınlığında kullanılması önerilir;
 • dış veya ıslak mikro iklime sahip odalarda duvarlar için, galvanizli ağlar veya polimer kaplamalı koruma amaçlanmıştır;
 • hareketli bir düğüm yapısına (zincir-bağlantı) sahip ağlar, gazbeton, gaz-silikat tuğla, ahşap, ısıya, soğuğa ve neme maruz kalmadan değişen duvarlar için geçerlidir;
 • ağır taslağa maruz kalan binalar için kaynaklı bir metal ağ kullanılır;
 • polistiren yalıtımına bir son kat sıva kaplaması uygulanırken plastik veya fiberglas ağ tercih edilir. Aynı zamanda, hızlı kuruyan bir çözelti tabakasına uygulanırlar;
 • alçı 30 mm’den az bir tabaka ile uygulanırsa bir fiberglas ağ kullanılır. Duvarları dokulu sıva ile süslerken kullanılması tercih edilir ;
 • polimer ağları en evrensel olanlardır, gaz betonun duvarlarını takviye etmek için kullanımları özellikle önemlidir.

İnşaat ve onarım çalışmalarını bağımsız olarak gerçekleştirirken, yukarıda belirtilen takviye ızgaralarının çoğunu duvar sıvası için kullanmak mümkündür. Fotoğraf malzemeleri, videolar ve kılavuzlar tüketiciye gerekli bilgileri sağlayacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0