Elektrik

Dübeller

Dübeller

Bir diğer montaj elemanı olan dübeller; beton, duvar veya ahşap gibi yerlerde deliğe montaj elemanı olarak çakılan, çeşitli uzunlukta ve kalınlıkta olup istenilen araç gereci tutturmayı sağlar. Kablo kanalları ise tehlikeyi minimuma indirip tesisata estetik katar. Ayrıca kablo çekilen yerdeki yağış rutubet gibi dış etkenlerden korur. Sıva altı tesisatı ise henüz inşaat aşamasında iken yapılmasından dolayı duvar yüzeyinde kanallar görünmez, bütün bağlantılar yüzeyin arkasında kalır.  Kullanılan malzemelerde dikkat edilmesi gerekenler ise yanmayan ve paslanmayan malzemelerin kullanımına dikkat edilmesi gereklidir.
Sıva altı tesisatın döşenmesine ise ilk olarak boruların yani kanalların yerleştirilmesi gerekir. Bunlar projede önceden belirlenir ve inşaat buna göre yapılır. Ardından buat ve kasaların yerleştirilmesi vardır. Burada ise elektrikli devrelerde akımı kollara ayırma aşaması vardır. Ardından kablolar çekilmeye başlanır. Boruların içinden kabloların geçmesi için kılavuz teller ve susta adı verilen aletler kullanılır. Akım uçlarının buat kapağına değmemesi ve kabloların karışık olmamasına dikkat edilir. Elektrik tesisatı döşemesinin son aşamasında dışarıda görünen anahtar, priz ve duyların montajı gerçekleştirilir.
Elektrik tesisatı son derecede önemli bir uygulamadır. Tesisat döşeme sırasında yapılacak ufak hatalar büyük tehlikelere yol açabileceğinden işin ehli firmalar ile anlaşılmalıdır. Alıntıdır
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0