İnşaat

Düz çatılı evlerin projeleri :

inşaat ve tasarım için en iyi fikirler

Ülkemizde seyrek olarak düz çatılı evler bulunabilir. Bununla birlikte, bugün düz çatılı evlerin projeleri tekrar ele alınmaya başladı, bu nedenle avantajlarına, dezavantajlarına ve özelliklerine dikkat etmeye değer. Bu makale, bu tür projelerin avantajları ve dezavantajları, düz bir çatı döşemenin özellikleri ve çatının alanını tasarlama seçenekleri hakkında konuşacaktır.

Düz bir çatının düzenlenmesi evde ek sömürü alanı elde etmenizi sağlar

İçindekiler :

 • 1 Düz çatı evler: Bu tür inşaatın artıları ve eksileri
  • 1.1 düz çatılı evlerin inşaatı nüanslar: Fotoğraf örnekler
 • 2 Düz çatılı evlerin projeleri: yapı tipleri ve amaçları
 • 3 Özel bir evin düz bir çatısı için seçenekler: alanı nasıl kullanabilirsiniz
 • 4 Düz bir çatı nasıl yapılır: inşaat teknolojisinin özellikleri
  • 4.1 Düz bir çatı için su yalıtım malzemesi seçiminin özellikleri
 • 5 Düz çatılı evlerin projelerinde drenaj sisteminin düzenlenmesinin özellikleri: fotoğraf
 • 6 Düz çatılı bir ev: orijinal fikirlerin uygulanmasının proje ve özelliklerinin bir kataloğu

Düz çatı evleri: bu tür yapıların artıları ve eksileri

Günümüzde düz çatıların artan popülaritesinin nedeni modern tasarım trendleridir. Sadece eğimli veya kıvrımlı çatılar değil, aynı zamanda yüksek kaliteli düz çatılar yaratmayı mümkün kılan yeni bina ve çatı malzemelerinin ortaya çıkması da buna katkıda bulundu.

Düz çatı evleri, tasarımdaki yeni moda trendleri nedeniyle popülerlik kazanıyor

Düz çatı cihazı diğer geleneksel seçeneklerden bazı farklılıklara sahip olduğundan, inşaat teknolojisi de farklı olacaktır. Bu öncelikle yüzeyin su yalıtımı ve drenaj sistemi ile ilgilidir.

Özel bir evde düz bir çatı oluşturma fikrini düşünme sürecinde, bu çözümün bu avantajlarına dikkat etmeye değer:

 • eğer yüksek teknoloji tarzı kısmını idam böyle bir çatı genel görünümünü en iyi seçimdir. Hem düz çatılı kare evler hem de dikdörtgen olanlar orijinal görünüyor;
 • düz bir çatı inşa etmek daha az zaman gerektirir, çünkü daha küçük bir alana sahiptir, bu nedenle böyle bir yüzey üzerinde çalışmak daha basit ve daha uygundur;
 • düz bir çatı bu ekstra alanı kullanma fırsatı sağlar. Örneğin, tepede rahat bir teras düzenlenebilir;
 • bakım söz konusu olduğunda, düz bir çatı üzerinde çalışmaktan daha kolay bir şey yoktur. Kanalizasyonları veya havalandırma kanallarını temizlemek için dağcıları çekmeye gerek yoktur. Hemen hemen her düz çatı onarımı sahibi tarafından kendi başına yapılabilir;

Düz çatı teknolojisi, yukarıdaki terasa sahip bir veranda inşa ederken kullanışlı olabilir

 • düz çatı alanı sahipleri tarafından sadece bir rekreasyon alanı olarak değil, aynı zamanda çeşitli özel ekipmanların montajı için de kullanılabilir. Örneğin, birçok kişi güneş panellerini alternatif bir elektrik kaynağı olarak kurmak istiyor. Aynı durum rüzgar jeneratörleri, yağmur suyu toplamak için tasarlanmış her türlü ısıtıcı ve sistemler için de geçerlidir.

Düz çatılı evlerin yapımının nüansları: fotoğraf örnekleri

Düz çatılı modern evlerin projelerinin uygulanmasıyla ilgili eksikliklerden ve zorluklardan bahsetmişken, önemli ölçüde daha küçük alanın yanı sıra nispeten düşük çatı kaplama malzemesi maliyetine rağmen, düz bir çatı inşa etmenin daha ucuz olmadığı şaşırtıcıdır.

Bunun nedeni, düz bir çatının mutlaka yüksek kaliteli betonarme zeminler gerektirmesidir. Bu sorun özellikle çatının yüzeyi çalıştırılacaksa geçerlidir. Bu alanın kullanımı, temel ve duvarlar dahil olmak üzere evin tüm yapısı üzerinde önemli bir yük oluşturur. Böylece, çatıdan tasarruf etmek, bir ev inşa etmenin toplam maliyetinde bir artışa yol açar.

Ahşap zeminin sert beton taban üzerine montajı

Çatı yüzeyinde biriken kar probleminin nasıl çözüleceği sorusuna kesin olarak cevap vermek imkansızdır. Kar tabakasının olumlu bir etkiye sahip olduğu ve ek ısı yalıtımı oluşturduğu, bu da ısı kaybında bir azalmaya yol açtığı görüşündedir. Ancak kar, binaya ek bir yük olduğu gerçeğini göz ardı edemez.

Genellikle, çatının sızdırmaz olması şartıyla, kar eritme işlemine çatının sızıntısı eşlik etmesi gerçeğiyle yüzleşmek gerekir. Bundan kaçınmak için, önce düz çatıyı su geçirmez hale getirmek için malzemelerin yüksek kalitede olduğundan ve gereksinimlere ve önerilere göre monte edildiğinden emin olmalısınız.

Düz çatılı evlerin projeleri: yapı türleri ve amaçları

Düz çatılı modern evler, çatı tipine bağlı olarak değişebilir. Buna göre, bu inşaat yöntemlerini ve yüzeyin daha fazla çalışmasını etkileyecektir.

Çatı alanı, sahiplerin düzenli olarak yüzeyinde olmalarına ve hasar riski olmadan çeşitli nesneler takmalarına izin verir. Böyle bir çatının tabanı mümkün olduğunca sert olmalıdır, bu nedenle çoğu zaman bu amaç için betonarme kullanılır. Isı yalıtkanına özel gereksinimler de uygulanır: şiddetli yüklere karşı dayanıklı olmalı ve aynı zamanda yüksek basınç mukavemeti ile karakterize edilmelidir.

Çalışmaz tavanlar ağır yükler için tasarlanmamıştır. Bu durumda, beton tabanın daha az dayanıklı bir ahşap tabanla değiştirilmesi mümkündür. Bu durumda, düz çatılı bir ev, yüzeydeki yükü azaltabilen ve çatı boyunca hareket etmek gerekirse hasarı önleyebilecek özel köprüler veya merdivenlerle donatılmıştır.

Ters çatılar, yalıtımın su yalıtım katmanının üstünde bulunmasını sağlayan özel bir türdür. Bu, alt tabakayı dış etkenlerden korumanıza izin verir: sıcaklık farklılıkları, güneş ışığı ve mekanik stres. Aynı zamanda izin verilen erime ve dondurma döngülerinin sayısını arttırır.

Çoğu durumda, bu çatı tipi sömürülen bir çatı olarak kullanılır, çünkü serbestçe hareket etmek ve orta derecede ağır mobilya ve dekor parçaları kurmak mümkündür. Dahası, diğerleri arasında en dayanıklı olarak kabul edilen bu çatı tipidir.

Ters kombine düz çatı kaplama şeması

Önemli! Seçtiğiniz çatı türünden bağımsız olarak, uygun bir drenaj sisteminin kullanılabilirliğine dikkat etmelisiniz. Su birikimi problemini etkili bir şekilde çözebilen düz çatılar için özel dış mekan drenaj hunileri vardır.

Özel bir evin düz çatısı için seçenekler: alanı nasıl kullanabilirsiniz

Bölgenin her metrekaresinin kendi değeri olduğu düşünüldüğünde, alanı rasyonel olarak kullanarak tasarruf etmeniz gerekir. Ve bu konuda, düz çatılı evler projeleri lider konumlardan birini işgal ediyor. Gerçekten de, işletilen bir çatının donatılması durumunda, sahipleri mevsimsel kullanıma rağmen de olsa başka bir kat alırlar. Bugün satışta düz çatılı çerçeve evler bile var.

Böyle bir karar, arsa büyüklüğü çok büyük değilse, geleneksel verandayı terk etmenize izin verebilir. Küçük arazilerin birçok sahibi için bir çatı bahçesi mükemmel bir çözümdür.

Düz bir çatı düzenlemek için mükemmel bir seçenek bir çiçek bahçesi düzenlemektir

Düz bir çatı kullanmak için diğer yaygın seçeneklerin yanı sıra, bir rekreasyon alanının, örneğin bir çardak düzenlemesidir. Düz çatılı yükleme olası rüya haline mangal veya barbekü.

Bir başka ilginç seçenek de havuz çatısının topraklarındaki düzenlemedir. Tabii ki, bu önemli mali maliyetlerin yanı sıra yaklaşan yükün hesaplanması ile ilgili çok sayıda çalışma gerektirecektir. Ancak, bunu profesyonellere emanet ederseniz, dinlenmek için mükemmel bir yer alabilirsiniz. Örnek olarak, bu şekilde düzenlenmiş düz çatılı tek katlı evlerin birkaç fotoğrafını düşünebilirsiniz.

Yararlı tavsiyeler! Çatıda özel bir atmosfer ve rahatlık yaratmak için, iyi aydınlatmanın varlığına dikkat etmeye değer. Küçük spot ışıkları veya çelenkler olabilir. Önemli olan, sokak koşullarında çalışmak için tasarlanmış olmalarıdır.

Çatı terası, tüm aile için favori bir tatil noktası olabilir.

Düz çatılı tek katlı bir ev düzenlemek için bir başka orijinal çözüm bir spor alanıdır. Küçük bir ev için, simülatör kurma veya basketbol sahası donatma seçeneği uygundur. Daha büyük evler için tasarımcılar daha da özgün çözümler sunar. Böylece, bir tenis kortu ve helikopter iniş sahası ile donatılmış düz çatılı iki katlı evlerin projelerine rastlayabilirsiniz.

Düz bir çatı nasıl yapılır: inşaat teknolojisinin özellikleri

Düz çatılı evler hakkında konuşurken, hafif bir eğim olsa da, hala bazılarının olduğunu anlamanız gerekir. Genellikle bu gösterge 5 ° ‘yi geçmez. Ancak bu küçük eğim, yağmur suyunun gidere doğru akmasına izin verdiği için çok önemlidir.

Düz bir çatı birçok katmandan oluştuğu için, onları döşeme sürecinde, sadece teknolojiyi değil, aynı zamanda zaman aralıklarını da kesinlikle gözlemlemek gerekir. Malzemelerin kalitesi önemli bir rol oynar. Bu nedenle, bu konuda tasarruf yapılması kesinlikle önerilmez.

,Çatıda döşenen sıcak bitüm veya çatı malzemesi

Çatının “pastasının” her bir katmanının nelerden oluştuğunu ve inşaat işlemi sırasında nelere dikkat etmeye değer olduğunu düşünün.

Sert taban. Daha önce de belirtildiği gibi, çatıyı çalıştırmayı planlıyorsanız, genellikle betonarme yapılır. Hazırlık işi olarak, taban iyice temizlenir ve sonra düzleştirilir. Bu amaçla, tüm küçük çatlakları, çatlakları ve talaşları mükemmel bir şekilde ortadan kaldırdığı için bir çimento şap kullanın. Bu aşamada, daha fazla çalışmaya başlamadan önce çözeltinin tamamen kurumasını beklemek önemlidir.

Buhar bariyeri. Düz çatılar için bir buhar bariyeri malzemesi olarak, genellikle bir bitüm-polimer film veya bir buhar bariyeri kullanılır. Bu katmanın temel amacı nem ve yoğuşmaya karşı güvenilir koruma sağlamak, bina içine girmelerini engellemek ve yapı malzemelerini önlemektir. Bu aşamada, ana eklemi ve dikişleri mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde mühürlemek önemlidir, çünkü ana tehlikeyi temsil ederler.

Isınıyor. Bu katman, düz bir çatının çalışma süresini ve kalitesini doğrudan belirler ve bu nedenle özelliklerine ayrı ayrı odaklanmaya değer. Eğimli yapıların aksine, bu durumda çatının altında boşluk yoktur. Genellikle ek ısı yalıtımı görevi görür, bu nedenle yüksek kaliteli yalıtımın önemi büyük ölçüde artar.

Çatıdaki yalıtımın kontrol edilmesi

Bu amaçla kullanılan en popüler malzeme mineral yündür. Yangın güvenliği, uzun hizmet ömrü, neme ve buhara karşı direnç ve sıkıştırma gibi özelliklerin varlığı nedeniyle, bu seçenek neredeyse idealdir.

İlgili makale:

Özel bir ev için çatı. tasarım içinde çatıların Türleri
Çeşitleri çatılarının. Farklı çatı tiplerinin tasarım özellikleri. Çatı kaplamaları. Tavan çatı çeşitleri. Çatı izolasyonu. Güzel tasarımların fotoğraf galerisi.

Mineral yünün sahip olduğu bir diğer avantaj, doğrudan üzerine su yalıtım malzemesi tabakasının döşenebilmesidir. Genellikle, düz bir çatının ısı yalıtım özelliklerini geliştirmek için iki katmanlı bir yalıtım sistemi kullanılır. Bu durumda, alt tabaka ana ısı yalıtım fonksiyonunu alırken, üst tabaka dağıtım için kullanılır. Düz çatılı tek katlı evlerin birkaç fotoğraf projesini göz önünde bulundurarak bunu daha ayrıntılı olarak tanıyabilirsiniz.

Düz bir çatı için su yalıtım malzemesi seçiminin özellikleri

Su yalıtımı için sıcaklıklardan ve mikroorganizmalardan etkilenmeyen güçlü, sağlam ve esnek bir malzeme kullanın. Keşfedilmemiş bir çatı, bitüm veya çatı malzemesi yerleştirilmesi durumunda, diğerlerinde daha modern malzemeler, örneğin bir PVC membran tercih etmek daha iyidir.

Düz çatı su yalıtımı çatı kaplamada en önemli aşamadır

İlginç! Modern su yalıtım malzemeleri şiddetli yüklere dayanabilir, bu da bir çatı bahçesi düzenlerken bir avantaj haline gelir.

Bu sorunu çözmek için birkaç seçenek vardır:

 • delici (yaygın) zar;
 • EPDM membran;
 • sıvı kauçuk püskürtülerek uygulanan su yalıtım malzemeleri;
 • PVC membran.

Yüksek kaliteli kurulum ve tüm önerilere uyulması durumunda, bu tür malzemelerin çalışma ömrü 30 yıla kadar olacaktır. Ayrıca, neredeyse hiçbir mekanik etki onlara zarar veremez.

Listelenen seçeneklerden hangisinin daha iyi olduğu hakkında konuşursak, PVC membran lider pozisyonu alır. Polivinil klorürden yapıldığı için hafiftirler, yanmazlar ve ultraviyole ışığa karşı son derece dayanıklıdırlar.

Betona mekanik sabitleme ile çatı sistemi katmanlarının sırası

Yararlı tavsiyeler! Karmaşık geometrik tasarıma sahip bir çatı düzenlemekten bahsediyorsak, su geçirmezlik olarak sıvı polimerlerin kullanılması daha verimli olacaktır. Bu dikişlerin varlığını önleyecektir. Yumuşak bir çatı kullanmak da daha iyidir. Bu durumda düz bir çatı kurma teknolojisi büyük ölçüde basitleştirilmiştir.

Düz çatılı evlerin projelerinde drenaj sisteminin düzenlenmesinin özellikleri: fotoğraf

Düz bir çatının çalışma süresini belirleyen en önemli faktör, drenaj sisteminin düzenleme kalitesidir. Bu, suyun yüzeydeki durgunluk riskini ve sonuç olarak malzemelere zarar verme riskini ortadan kaldırmak için gereklidir. Evin projesinde, iki sistemden biri sağlanabilir – iç veya dış.

Bazen, oluk sisteminde kar ve buz birikmesini önlemek için, ısınan özel bir kablodan oluşan ısıtma ek olarak donatılmıştır.

Düz bir çatı oluklarından suyun tahliyesi için kullanılır

Hafif bir eğimin varlığı nedeniyle, su kanalizasyon hunilerine akar ve daha sonra evden boşaltılır. Bu aşamada, elemanların çatıya bitişik olduğu yerlerin su yalıtımının kalitesine dikkat etmek önemlidir. Bu, evin cephesinin tasarımını düz bir çatı ile orijinal biçiminde korumanızı sağlar ve temelin erozyonunu önler.

Yararlı tavsiyeler! Drenaj sisteminin tıkanmasını önlemek için, çöpü “yakalamaya” hizmet edecek özel bir ağın varlığına dikkat edilmesi önerilir.

Düz çatılı ev: orijinal fikirlerin uygulanmasının proje ve özellikleri kataloğu

Evin çatısında inanılmaz derecede muhteşem, bitkiler doğrudan çatı yüzeyine dikildi, saksılara değil. Ancak bu teknolojinin, önceden tanımanız gereken kendi nüansları vardır.

Drenaj ve toprak arasına bir geotekstil tabakası serilir. Bu, toprağın drenaja sızmasını ve yıkanmasını önler. Bu, sentetik liflerin yoğun düzenlenmesi ile kolaylaştırılır.

Çatı bahçesi – dinlenmek için harika bir yer

Yandex

Dikim planlanmazsa, prosedür biraz basitleştirilir ve üzerine fayans döşenecek veya özel bir kum-çakıl karışımı dökülecek beton bir şap uygulanarak azaltılabilir. Hangi seçeneğin tercih edileceği, çatının gelecekte nasıl kullanılacağına bağlıdır.

Düz çatılı tek katlı evlerin projeleri göz önüne alındığında, bu tür ek alanların rolünün ne kadar oynadığını görebilirsiniz. Bölge düzgün bir şekilde donatılmışsa, burası tüm aile için favori olabilir. Ayrıca, bu fikir diğer binalar için de uygulanabilir. Örneğin, düz çatılı veya çardaklı bir banyo yapabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0