Elektrik

Elektrik pano sistemlerinde dikkat edilecekler

Elektrik pano sistemlerinde dikkat edilecekler

 

Mevcut elektrik kullanımınız için çok önemli ve gerekli bir yapı olan elektrik normal şehir şebekelerinde ortak kullanım alanlarında ve daha büyük yapılarda özel olarak bulunurlar. Mevcut bölgeye gelen ve dengeli dağıtılması gereken elektrik hattının sağlıklı verimli şekilde dağıtılabilmesinin aracı olan bu yapı, hem güvenlik hem de tasarruf açısından çok önemli yere sahiptir. Bünyesinde oluşacak bir arıza durumunda kendine bağlı bulunan bütün elektrik sisteminin ve ona bağlı olarak çalışan cihazların etkilenebileceği bir yapı olarak önemi çok açık şekilde ortada olan elektrik panolarının, elektriği binanızda veya genel tesisinizde ne amaçlar ile ve ne kadar bir enerji ihtiyacına sahip olarak kullandığınızı doğru şekilde belirlemeniz doğrultusunda kullanılması gerekmektedir. Ağır bir sistemde yetersiz kalacak bir panonun vereceği zararlar çok ciddi olabilir. Veya gereksiz yere büyük tercihe dilen panolar fazla enerji sarfiyatını engelleyemeyebilir. Bu durum üzerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu olarak pano özelliklerinin de ihtiyaca yönelik belirlenmesi ve doğru ve bilinçli bir şekilde değerlendirilmesidir. Bu konuda bazı önemli noktalara dikkat çekecek olursak :

-Öncelikle panonun duracağı yerin salıklı belirlenmesi gerekir. Buna göre duvar tipi panoların sıva altı veya üstü montajlarının ayarlanması yapılmalıdır. Eğer ayaklı pano tercih edilecekse zeminin de tuğla ve metaller ile sağlamlaştırılması gerekmektedir.

-Elektrik akışının dağıtılacağı araçlar olan kabloların panoya giriş çıkış yapacağı yerlerin sağlıklı şekilde ayarlanması gerekmektedir. İsteğe bağlı şekilde rakor işlemleri de uygulanabilir.

-Yine kabloların sağlıklı ve kaliteli olmaları için yüksükler ile kullanılması ve özel penseleri ile açılması faydalı olacaktır.

-Panonun istenildiği zaman sigortaya ya da diğer parçalarına ayrı ayrı erişebilmek için panonun çift kapaklı olması gerekmektedir.

-Sayaç konusunda da önlem alınması gerekir. Panoya bağlı ya da bağımsız şekilde montajlanmasına karar verilmesi gereken sayacı her tesisatçının montajlamaya yetkisi bulunmamaktadır.

-Panonun içindeki sistemlerin olası bir karmaşada hızlı anlaşılması amacıyla panonun kapağına bir cep açılarak montaj şeması konulabilir.

-Son olarak tehlikeli boyutları varmadan sorunların çözülebilmesi için panonun ısı kontrolünün düzenli olarak yapılması gerekir. ALINTIDIR

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0