Elektrik

Elektrik Projesinin Kontrol Edilmesi

Elektrik Projesinin Kontrol Edilmesi

Elektrik projesi denetimi kapsamında, binada yer alan tüm elektrik tesisatı kontrol edilir. Bu tesisat içerisinde kuvvetli akım, zayıf akım tesisatları, jeneratörler, koruma birimleri ve asansörler yer alır. Tüm elektrik tesisatının gerekli teknik şartnameye uygun olarak hazırlanması gerekir.
İnşaat projelerinde elektrik proje kontrolü yapılırken, kontrol formunda yer alan tüm maddeler ele alınır. İlk olarak projede uygulanacak olan elektrik projesinin ilgili yönetmeliklere uygun olup olmadığına dair kontroller gerçekleştirilir. Daha sonra proje ölçeklerinin uygun olup olmadığına bakılır. Ayrıca TS EN uyumu da kontrol edilen diğer noktalar arasında yer alır. Binalarda bulunan elektrik tesisatı, şalter ve sigorta sistemleriyle korunur ve bu sistemlerin doğru bir şekilde bağlandığı kontrol edilir.
Proje kapsamında elektrik elemanlarının yeri ve standartları incelenir. Daha sonra kuvvetli ve zayıf akımların aynı belge üzerinde gösterilip gösterilmediğine bakılır. Projenin elektrik renk kodları incelenir. Binada yer alan sayaç panoları, elektrik odaları ve elektrikle ilgili diğer bölümler kontrol edilir. Elektrik tesisatı kapsamında, binaya gelecek olan telefon hatları da ele alınır. İnşaat projesi hazırlanırken her türlü telefon bağlantısı, internet bağlantısı ve uydu bağlantısı ilgili yönetmelikler uyarınca yapılır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0