İÇ CEPHE MANTOLAMA NEDİR ?

İÇ CEPHE MANTOLAMA NEDİR ?

İç Cephe Mantolama

Binaların iç yüzüne uygulanan bu yalıtım şekli dış cephe yalıtımla benzer yöntemler kullanılarak yapılır. Binanın iç yüzeyi ısı yalıtım malzemeleriyle kaplanarak boyanır. Bu uygulamadan farklı olarak kaplanan malzeme üzerine alçıpan uygulaması da yaygın olarak kullanılan yöntemler arasındadı

Ortadan Mantolama

Karmaşık bir mantolama çeşidi olarak görülse de aslında ortadan mantolama yine adından da anlaşılacağı üzere bina dış yüzeyi ile iç yüzeyi arasında kalan orta kısma uygulanan mantolama çeşidi olarak tanımlanabilir. Bu mantolama çeşidi ilk iki mantolama çeşidine göre daha az tercih edilen bir uygulamadır.

Çatı Mantolama

Çatılarda ısı, su ve ses yalıtımı gibi üç farklı şekilde uygulanan bu mantolama çeşidinde çatılarda geçirgenliği önleme amaçlı bir yalıtım yöntemi uygulanır. Bu mantolama çeşidinde en çok su geçirgenliğini önleme çalışmaları yapılır. Isı yalıtımı da yine çatılarda fazla kullanılan bir uygulamayken ses yalıtımı nadiren tercih edilmektedir.

  1. Döşemelerde Mantolama

Binaların iç yüzeyindeki zemine oturtulan döşemelerde katlar arasındaki ısı ve sıvı akışkanlığını önlemek için uygulanan bu mantolama çeşidinde suya dayanıklı olduğu için daha çok XPS levhaları tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir