ÇatıDış DekorasyonGenel

Kanopi Çeşitleri

Kanopi Çeşitleri

Günümüzün teknolojik gelişmeleri baş döndüren bir hızla seyretmeye devam ediyor. Bu da eskiden daha basit ve hantal tasarımlara sahip olan kanopi uygulamalarının artık modern ve şık bir görünüm sunmalarına imkan veriyor. En sık kullanılan kanopi çeşitleri arasında şunları sayabiliriz:

  • Basit (Elemansız) Kanopi: Yalnızca hizmet verilen alanın üzerini örtme ve ferah bir kullanım sağlama amacı taşır. Yağmur, kar, güneş gibi etkenlerden kullanıcıları korumak için üretilir. Aydınlatma, ses ve anons sistemi, elektrik tesisatı gibi elemanlar sonradan monte edilir.
  • Geniş Alanlı Cam Kanopi: Alan derinliğini arttırma amaçlı, mimaride sınırları zorlayan post-modern bir tasarım öğesidir. Standart çelik konstrüksiyon kanopi elemanları yerine daha seyrek ve estetik algılara hitap eden birleşim parçaları kullanılarak oluşturulabilir. Yeni nesil camlar ile güneşin UV ışınlarından koruma sağlanması da mümkündür.
  • Dar Alanlı Cam Kanopi: Günlük hayatta en sık karşılaşılan ikinci kanopi cinsidir. Hafif ve basit bir tasarım ile bina girişlerinde ve ek kullanım alanlarında yağıştan korunmak için yapılır. Binanın taşıyıcı sistemine bağlanabileceği gibi ayrı bir sistem olarak “uzay” tabir edilen biçimde inşa edilmesi de mümkündür.
  • LED Kanopi: Bağımsız bir aydınlatma kanopisi olarak kullanılabileceği gibi, mevcut kanopilerin aydınlatılması için kullanılan özel LED sistemlerine de bu ad verilir. Ayrıca yüksek tavan barındıran iç mekanlarda da LED kanopiler ideal bir aydınlatma çözümüdür. Uzun süreler boyunca aydınlık olması gereken alanlarda ışığın yaklaşık %40’lık dilimini ziyan eden (gereksiz bölgelere yayılmasına sebep olan) floresan bazlı aydınlatma sistemleri yerine, LED kanopi sistemleri kullanılır. Bu da ciddi bir maddi tasarruf, çevreyi korumaya katkı ve optimum aydınlatma ile göz yorulmalarının önüne geçilmesini sağlar.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0