ÇatıDış Dekorasyon

Kanopi Kullanım Alanları.KOCAELİ

 

Kanopi Kullanım Alanları

İnsanların kullandığı giriş çıkış düzeyi yüksek olan her açık alana dış etmenlerden korunmayı kolaylaştırmak için kanopi inşa edilebilir. Örneğin bazı post modern mimarlık guru’ları, villa tasarımlarını yaparken bahçeye çardak yerine mini-kanopi koymaktadır. Ülkemizdeki en popüler kanopi kullanım alanları arasında şunlar bulunur:

 • Benzin İstasyonları: Benzin istasyonları, kanopiye en çok ihtiyaç duyulan yerlerdir. Hem personel hem de müşteriler için maksimum güvenlik, konfor ve şehrin dokusu ile en iyi uyumu sağlamak ancak kanopi kullanımı ile mümkündür. Zaten benzin istasyonu ile kanopinin adeta birbirleri ile özdeşleşmesi, biri söylendiğinde diğerinin adeta gözlerde canlanması da bu sebepten kaynaklanmaktadır.
  • Benzin İstasyonlarının Ek Alanları: Benzin istasyonlarının ana hizmet alanı olan pompa bölümünün haricinde de kanopiler oldukça popülerdir. Oto yıkama-yağlama, lastik satış ve bakımı, araç teknik servis noktası gibi alanlara ayrı birer kanopi kurularak hem bu alanların müşteriler için çekiciliği arttırılabilir, hem de daha kaliteli bir hizmet standardı yakalanabilir.
  • Yolcu Terminalleri: Havaalanı ve otogarlar da kanopilerin sık sık kullanıldığı alanlardır. Özellikle büyük şehirlerarası otobüs terminallerinde, “peron” sistemi ile yolcu iniş-biniş trafiğinin daha iyi kontrol edilebilmesi için kanopi kullanımı elzemdir. Bu tip yerlerde kullanılan kanopiler, yalnızca güneş ve yağmurdan korumak için değil, olası trafik kazalarının da önüne geçebilmek için özel boyalar ve reflektif malzemeler ile giydirilirler.
  • Geçiş ve Kontrol Noktaları: Devlet sınırlarından site girişlerine, okul kapılarından feribot iskelelerine her türlü geçiş, ödeme ve kontrol noktası için kanopi inşa edilebilir. Bu tip alanlarda kanopinin görevlileri ve vatandaşları dış etmenlerden korumaya ek olarak, güvenlik algısını arttırma görevi vardır. Dolayısıyla geçiş ve kontrol noktaları için inşa edilen kanopilerde daha keskin hatlı tasarımlar ve daha belirgin malzemeler kullanılarak adeta “çelik konstrüksiyonun soğuk yüzü” sergilenir. Böylece kurumsal yapının (yani devletin veya site yönetiminin) otoritesi algılara işlenmiş olur. Ülkemizde her ne kadar birçok geçiş ve kontrol noktası kanopisi yalnızca minimum ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak yapılmış olsa da, özellikle ABD’nin karayolu sınır kapılarında bu tip eserlerin en iyi örnekleri görülebilmektedir.
  • Kurumsal Bina Girişleri: Özellikle çokuluslu şirketler ve bankalar için kurumun ofisine gelen insanlar üzerinde bırakılan intiba çok büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla da bu tip “merkez ofis” binalarının giriş kısımlarında daha güçlü bir imaj oluşturabilmek için hiçbir yapı masrafından veya alan kullanımından kaçınılmaz. Binanın taşıyıcı iskeletinden ayrı (uzay yapılı) geniş ve ferah kanopiler, cam tavanlar, gizli LED aydınlatmalar, dev projektörler hep bu tip yerlerde karşımıza çıkmaktadır.
  • Oteller: Müşerilerine “eğlence de keyif dolu zaman geçirme” imkanı sunduğunu ilk adımdan hissettirmek isteyen oteller, kanopiyi adeta tatilin bir parçası gibi kullanırlar. Karşılama, bavulların teslim alınması ve uğurlama otelin girişindeki kanopi altında gerçekleşir. Ayrıca geniş tatil köylerinde kanopi altına bar, havuz içi barı, açık büfe ve animasyon noktaları gibi alternatif kurulumlar yapılabilmektedir. Otel kanopileri genellikle göz alıcı renkte ve çocukların zarar görmemesi için yuvarlak hatlı yumuşak malzemelerle giydirilir.
  • Ofisler ve Konutlar: Günümüzün şehir yaşamı güvenlik kaygılarını arttırdığından, bu tip binalarda diafon sistemi kullanılır. Bu da içeri girmek için gereken süreyi oldukça uzatabilmektedir. Ayrıca görüntü ve ses sistemlerinin de yağış veya güneş alması olumsuz etki yapar. Bu nedenlerle de ofis ve konutların girişlerine de kanopi yapılabilmektedir. Bu tip kanopiler genellikle oldukça hafif malzemelerden yapılırlar ve dışarıdan görülebilecek bağlantı elemanları ile binanın ana taşıyıcı iskeletine bağlanırlar.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0