Dış Dekorasyonİzolasyon

Mantolama Nasıl Yapılır?

Mantolama Nasıl Yapılır?

• Mantolama yapmak için ilk olarak bu işlemin uygulanacağı binanın dış kısmında detaylı bir hazırlık çalışması yapılmalıdır. Eğer duvarlarda yapıştırma işlemini engelleyecek olan herhangi bir tortu veya kir birikintisi var ise, mantolama uygulamasından önce bu birikintilerin ve lekelerin temizlenmesi oldukça önemlidir.
• Bina dışına yapılan temizlik işleminin ardından yapı eteği olarak da bilinen su basmanlar, mantolamada kullanılacak olan levhaların kalınlığı ile aynı oranda olacak şekilde yerleştirilmelidir. Bu işlemin hemen ardından ise yapıştırma harcı ile sıvanan levhalar, duvara paralel duracak şekilde düzgün bir şekilde binanın dış yüzeyine yapıştırılmalıdır. Yapıştırma işleminin bitmesi ile birlikte kullanılan levhaların daha uzun ömürlü ve sağlam olması amacıyla ek olarak montaj işlemi yani dübelleme işlemi yapılmalıdır.
• Yapıştırma ve montaj işlemleri bittikten sonra mantolamada en önemli ve asıl unsur olan köşelerin yerleştirilmesi işlemidir. Dilatasyon, denizlik ve damlalık gibi aletler kullanılarak köşe profilleri sağlamlaştırılmaktadır. Gerekli olan malzemelerin yerleşimi ve montajı bittikten sonra, binanın dış kısmı 2 kat sıvanır. Mantolama ömrünün uzun olması ve sıvı geçmemesi için sıvanın üstüne donatı fileleri yerleştirilir ve yapılan sıvanın kurumasına fırsat vermeden hemen bir kat daha sıva atılarak boya işlemine geçilir.
Dış Cephe Mantolama işlemi, işinde uzman bir kadro tarafından yapılmalıdır. Kullanılan malzemelerin kalitesine ve performansına büyük önem verilmesi gerekmektedir. Çünkü hatalı uygulanan mantolama işlemleri, gereksiz bir masraf olacak ve aynı zamanda da ısı yalıtımı konusunda kesin çözümler sağlamayacaktır. İyi bir mantolama işlemi ile enerji konusunda büyük tasarruflar edilebilmektedir. Böylece mantolama işlemine vermiş olduğunuz parayı, az gelen faturalardan misli ile geri alma fırsatınız olacaktır. Ancak binanın dışına mantolama işlemi yapılmamış ise tasarruf konusunda oldukça masraflı bir dönem geçirilebilmektedir. Bu nedenle de özellikle soğuk kış ayları için mantolama işleminin yapılması hem evin içerisindeki sıcak havanın muhafazası için, hem de elektrik veya doğalgaz gibi faturalardan tasarruf etmek için oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0