Genelİç Dekorasyon

mutfak nasıl tasarlanır

İşlevsel bir mutfak nasıl tasarlanır ve düzenlenir?

Mutfak her evde eşsiz bir yer. İçinde çok zaman geçiriyoruz, çünkü hazırlığı genellikle zaman ve uygun katılımı gerektiren besleyici günlük yemekler ve spesiyaliteler yaptığımız yer burası. Ancak burada sadece yemek pişirmekle kalmıyor, aynı zamanda konuşuyoruz, rahatlıyoruz ve sadece iyi zaman geçiriyoruz. İyi donanımlı bir mutfak için tarifler çoktur – ve her birinin malzemeleri düşünceli kararlardır.

 

Tasarım yapmaya başlamadan önce aşağıdaki soruları cevaplayın:

1. Mutfakta ne kadar alanınız var? 

Mutfak alanının boyutu ve yüksekliği tasarım disiplinini belirler . Tasarıma 24 m 2 geliştirmemiz gerektiğinde ve yüzey daha mütevazı veya neredeyse “mikroskopik” olduğunda tamamen farklı bir şekilde yaklaşılabilir .

2. Mutfakta kaç kişi konaklayacak ve kaç tanesi mutfak kullanacak?

Bu iki benzer soru aynı değildir. Bir kişinin birkaç hatta bir düzine insan için yemek hazırladığı haneler vardır. Ve herkesin, yani aile üyeleri ve misafirlerin, yemek hazırlamak, masayı kurmak ve yemek yedikten sonra temizlemek için ortaklaşa işbirliği yaptığı farklı olanlar var.

Bu nedenle, ideal bir mutfak tasarlarken , aynı anda orada çalışan tüm insanlar için hem rahat bir çalışma alanı hem de yiyecek , sofra takımı, çatal bıçak takımı, mutfak tekstili vb.


Mutfak giderek daha sık gündüz bölgesine açıktır – bu sayede herkes birlikte vakit geçirebilir.

3. Siz ve aileniz ne sıklıkta evde yiyorsunuz – ne sıklıkta dışarıda yiyorsunuz?

Hane halkı üyeleri mutfağı ne kadar az kullanırsa, zengin ekipmanlara yatırım yapmak o kadar az önem taşır (temel cihazlar ve mutfak aletleri yeterlidir). Eğer mutfak evin kalbidir herşey elinizin altında, yerde yani, o değerinde ilgileniyor her santimetrekarede planlama, azami dikkat ve yeterli miktarda ve böylece it would mutfak delilik sonra içinde düzen getirmek kolay olacak.

4. Tüm hanehalkı üyelerinin yeme alışkanlıkları nelerdir? (ve onları gerçekten etkilemek istiyor muyuz?) 

Evde ne sıklıkta ve tam olarak ne yersin? Yemeklerin hazırlanması ve tüketimi için ne kadar zaman harcanır? Taze ürünlerle yapılmış yemekler mi yoksa daha çok masada sadece termal işleme tabi tutulmuş pizza veya hazır yemekler var mı? İkamet yerinizi veya mutfağın iç tasarımını değiştirmek, daha sağlıklı bir yaşam tarzına geçmek için iyi bir bahane olabilir. Daha geniş bir çalışma alanı sizi mutfak deneylerine davet ediyor. Mutfakta yemek pişirmek ve denemek isterseniz, yeterince büyük bir çalışma alanı (masa üstü) ve işiniz için gerekli mutfak ekipmanı için alan düzenleyin.

5. Ne sıklıkta yiyecek alıyorsunuz? 

Yiyecek alımlarının sıklığı ve karmaşıklığı, depolama için gerekli alan miktarını etkiler. Haftada bir kez yapılan dört kişilik veya daha büyük bir aile için alışveriş yapmak, geniş bir buzdolabı ve saklama dolapları veya ayrı bir kiler gerektirir. Her gün, işten eve dönerken, ertesi gün için en çok ihtiyaç duyulan eşyaları satın alırsak, tamamen farklı olacaktır.

6. Mutfak odasının şekli nedir? 

En yaygın mutfak düzenleri: L harfi, U harfi, adalı mutfak, çift sıralı mutfak ve tek hızlı mutfak (genellikle küçük mutfaklı oturma odalarında bulunur). Bu şekillerin her birinin, her durumda maksimize edilmesi gereken avantajları vardır. Ek bir soru – mutfak ayrı bir oda mı yoksa oturma odasına açık mı?

Mutfağın şekli ne olursa olsun, tasarlarken şu bölgeleri hatırlamanız gerekir : ıslak (lavabo, bulaşık makinesi), sıcak (soba, fırın), soğuk (varsa buzdolabı artı dondurucu), tezgah üzerinde çalışma alanı , ve depolama alanı .

“Mutfak iş üçgeni” , yani ev aletlerinin 120-210 cm aralıklarla yerleştirildiği lavabo, ocak ve buzdolabı arasındaki boşluk – mutfağın kullanımında vazgeçilmez bir kolaylık sağlar .


Üstten görünüm, işlevsel olarak donatılmış bir mutfağın nasıl yeterli alan ve çalışma ergonomisi sağladığını gösterir.

7. Mutfağın yanında kiler var mı?

Kiler, sadece evin her hanımı için değil, aynı zamanda tüm hane halkı üyeleri için büyük bir kolaylıktır. Bu nedenle, tüm stoklar doğru sıcaklıkta ve optimum miktarlarda saklanır ve mutfaktaki yer, yiyecek hariç diğer ihtiyaçlarla (cihazlar, ekipman, mutfak eşyaları) ilgili olanlar için kullanılabilir.

8. Mutfakta güneş ışığı var mı?

Lavabo, tezgah ve / veya mutfak masasında pencerelerden gelen doğal ışık kullanılmalıdır. Düşük pozlanmış tüm yerler yapay kaynaklarla aydınlatılmalıdır – mutfak dolaplarının altındaki LED şeritler ve şeritler ve tezgah ve masanın üzerindeki nokta aydınlatma veya lambalar mükemmel bir seçenektir.

9. Ne bütçemiz var?

Mutfak düzenlemesine tahsis edeceğimiz toplam para, mobilyaların kalitesi, iç mekanın görsel nitelikleri ve kullanım dayanıklılığı üzerinde etkili olacaktır. Bununla birlikte, bir mutfağın nispeten nadiren yenilenmiş bir yer olduğunu unutmayın, bu nedenle birkaç yıl boyunca sorunsuz bir şekilde bize hizmet edecek olan kaliteli ekipman için bütçenin yeterli bir kısmını tahsis etmek daha iyidir .

10. Tasarlanan mutfakta hangi tarz hakimdir?

Mutfağın tarzı tüm evin tarzına uygun olmalıdır (mutfak yenilemesi tüm yaşam alanını kapsayacak bir stil devriminin başlangıcı değilse). İşlevsel ihtiyaçlarımızı ve estetiğimizi derinlemesine anlayacak bir mimarı işbirliğine davet etmeye değer. Kuşkusuz, kullanıcıların tadı ve pratik düşünceler belirleyici bir rol oynamaktadır (ideal olarak, bu konudaki tüm hane halkı üyelerinin ortak bir kararını müzakere etmek iyi bir fikir olacaktır). Tarzla ilgili her karar faydalı sonuçlar taşır – örneğin, klasik mobilyaların cepheleri genellikle basit modern formlardan daha temizdir.

Aşağıda, günümüzde en sık karşılaşılan mutfak stillerinin bazı örneklerini sunuyoruz.

Zamansız bir klasik


Çağdaş, seçkin klasik tarz mermer, doğal koyu renkli ahşap ve mükemmel detayların asaletini seviyor.


Beyaz fayanslar, çerçevedeki mobilya cepheleri – bunlar aynı zamanda klasik stilin karakteristik özellikleridir.

Modern mutfak


Saf form – parlak fayansların etkileyici bir yapısı, “gizli” mobilyalar ve tüm mutfak kaprislerinizi tatmin etmek için rahat bir ada.


Siyah ve beyaz, kendine özgü fayans yapıları, minimalist bir forma sahip mobilya – bunlar modern iç mekanların ayrılmaz üç özelliğidir.

Mutfakın endüstriyel tarzı


Ham çatı katı tarzı mutfak – duvarlarda beyaz bir tuğlaya benzeyen seramikler ve yerdeki beton zemini anımsatan evrensel gri.

İskandinav tarzı mutfak


İskandinavya’nın parlak renkleri, ahşabı ve karakteristik iklimi, Polonya iç mekanlarına çoktan kök salmıştır.

Modaya uygun geometri


Geometrik motifler, düzenleme oyunları için minnettar bir temadır – özellikle duvarların ayrı bir bölümünü vurgulamak için yeterli olan mutfakta (örn. Üstteki boşluk).

Rustik tarz


Modernize rustik tarzı – rustik renklerle güzelce değiştirilmiş evrensel renklerde mutfak.

11. Hangi kaplama malzemeleri gereksinimlerimizi karşılar?

Mutfak zeminleri ve tezgahların üzerindeki duvar yüzeyleri sadece temiz tutulması kolay olmayan yerlerdir . Ayrıca estetik ihtiyaçlarımızı da karşılamalılar ve sadece yıllardır “lütfen gözünüze”. Kaliteli sırlı seramik karoların seçilmesi , temizlik kolaylığı ve lekelenmeye karşı dayanıklılığın yanı sıra ev kimyasallarına karşı direnci garanti eder.

Temel ev aletleri

Her mutfakta gerekli olan minimum miktar:

 • soba – gaz, elektrik veya indüksiyon, mutfaktaki alan miktarına ve evin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış brülör sayısı
 • lavabo boyutu da kullanıcıların mekansal olasılıklarına ve ihtiyaçlarına göre uyarlanmalıdır
 • buzdolabı (veya buzdolabı-dondurucu)

Bu, en küçük mutfakta bile, her birinde bulunması gereken mutlak temeldir. Tabii ki, aşağıdakilere sahip olmak da son derece yararlı olacaktır:

 • fırın
 • çamaşır makinesi
 • sobanın üstünde davlumbaz
 • mikrodalga fırın, isteğe bağlı olarak.

Her bir cihazın boyutunun, sunulacak kullanıcı sayısına ve kullanılabilir alan miktarına göre ayarlanması gerekir . Büyük bir aile için büyük bir buzdolabı-dondurucu yararlı olurken, tek bir kişi gereksiz yere çok fazla yer kaplayabilir ve elektrik maliyetini şişirebilir.

Belirli ev aletleri satın almadan önce, buzdolabı, ocak, davlumbaz, fırın ve bulaşık makinesinin bağımsız olup olmayacağına karar vermeliyiz veya yerleşik cihazları tercih edeceğiz (cepheleri diğerlerinin cepheleriyle aynı olacak) mutfak dolapları). İkinci çözüm daha pahalıdır, ancak yıllarca görsel değerleri olan yatırımcılara “geri ödemektedir”.

ÖZET:

 1. Mutfak her evin kalbidir . Ne kadar güzel ve rahat olursa, ondan o kadar zevkli ve zevkli bir şekilde faydalanırız.
 2. Bir mutfak alanı tasarlarken , alan miktarını , mutfağın hizmet vereceği kişi sayısını , yeme alışkanlıklarını, odanın düzenini, bakkal alışverişinin sıklığını ve elimizdeki bütçeyi dikkate almanız gerekir. .
 3. Mutfak tasarımının tercih edilen stili , ev alanının geri kalanıyla tutarlı olmalı ve hem işlevsel hem de estetik gereksinimleri karşılamalıdır, ancak her şeyden önce – zevklerimizi ifade etmeli ve tercihlerimizle tutarlı olmalıdır .
 4. Stil çeşitliliği modaya uygun, konforlu mutfakların yaratıcı bir şekilde düzenlenmesini sağlar .
 5. Seçilen ekipman elemanlarının temiz tutulması kolay olmalı ve kaliteleri uzun süreli kullanım sağlamalıdır.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0