Çevre DüzenlemeGenel

Sağlıklı Bahce Topragı Yapımı :

Sağlıklı Bahce Topragı Yapımı

Toprağınızda çok fazla kil varsa, çok kumlu, çok taşlı veya çok asidik ise, umutsuzluğa kapılmayın. Sağlıklı bir toprağın bileşenlerini anladıktan sonra, fakir bir toprağı bitki dostu bir toprağa dönüştürmek zor değildir.

Toprak, yıpranmış kaya ve organik madde, su ve havadan oluşur. Fakat sağlıklı bir topraktaki gizli “sihir”, diğer toprak elementleri dengede olduğunda gelişen organizmalardır – küçük hayvanlar, solucanlar, böcekler ve mikroplar.

Mineraller. Bahçenizdeki toprağın kabaca yarısı, rüzgar, yağmur, donma ve çözülme kuvvetleri ve diğer kimyasal ve biyolojik süreçler tarafından yavaş yavaş parçalanan yıpranmış küçük kaya parçalarından oluşur.

Sebze bahçesiSebze yetiştiriciliginde sağlıklı bahçe toprağının önemi

Toprak tipi genellikle bu inorganik toprak parçacıklarının boyutuna göre sınıflandırılır: kum (büyük parçacıklar), silt (orta boy parçacıklar) veya kil (çok küçük parçacıklar). Kum, silt ve kil parçacıklarının oranı toprağınızın dokusunu belirler ve drenaj ve besin kullanılabilirliğini etkiler, bu da bitkilerinizin ne kadar iyi büyüyeceğini etkiler.

Organik maddeOrganik madde, liken ve yosunlar, otlar ve yapraklar, ağaçlar ve diğer tüm bitkisel maddeler de dahil olmak üzere toprak organizmalarının ve bitki yaşamının kısmen ayrışmış kalıntılarıdır.

Toprağın sadece küçük bir kısmını oluşturmasına rağmen (normalde yüzde 5 ila 10), organik madde kesinlikle gereklidir. Toprak parçacıklarını, havanın ve suyun toprağın içinden geçmesine izin veren gözenekli kırıntılara veya granüllere bağlar. Organik madde ayrıca nemi de tutar (humus sudaki ağırlığının yüzde 90’ını tutar) ve besinleri emebilir ve depolayabilir. En önemlisi, organik madde mikroorganizmalar ve diğer toprak yaşam biçimleri için besindir.

Kompost, yaşlı hayvan gübreleri, yeşil gübreler (örtü bitkileri), malç veya turba yosunu ekleyerek toprağınızdaki organik madde miktarını artırabilirsiniz. Çoğu toprak ömrü ve bitki kökleri toprağın üst 6 inçinde bulunduğundan, bu üst tabakaya konsantre olun. Kendi kompostunuzu yapma hakkında daha fazla bilgi edinmek için Kompostlama Hakkında Her Şey bölümünü okuyun .

Çok miktarda yüksek karbonlu malzeme (saman, yapraklar, talaşlar ve talaş) dahil etmek konusunda dikkatli olun. Toprak mikroorganizmaları, bu malzemeleri sindirme çabalarında çok azot tüketecek ve kısa vadede azot bitkilerinizi mahrum bırakabilirler.

Toprak ömrü. Toprak organizmaları arasında bakteri ve mantarlar, protozoa ve nematodlar, akarlar, bahar kuyrukları, solucanlar ve sağlıklı toprakta bulunan diğer küçük canlılar bulunur. Bu organizmalar bitki büyümesi için gereklidir. Organik maddeleri ve toprak minerallerini bitkilerin büyümesi gereken vitaminlere, hormonlara, hastalıkları baskılayan bileşiklere ve besin maddelerine dönüştürmeye yardımcı olurlar.

Atılımları ayrıca toprak parçacıklarını toprağı gevşek ve ufalanan küçük agregalara bağlamaya yardımcı olur. Bir bahçıvan olarak işiniz, bu toprak organizmalarının işlerini yapmaları için ideal koşulları yaratmaktır. Bu, onlara bol miktarda yiyecek (organik maddede karbonhidratlar), oksijen (iyi havalandırılmış bir toprakta bulunur) ve su (yeterli ancak aşırı miktarda değil) sağlamak anlamına gelir.

HavaSağlıklı bir toprak yaklaşık yüzde 25 havadır. Böcek mikropları, solucanlar ve toprak yaşamı bu kadar havanın yaşamasını gerektirir. Topraktaki hava aynı zamanda bitkiler tarafından kullanılan atmosferik azotun önemli bir kaynağıdır.

İyi havalandırılmış toprak, toprak parçacıkları veya kırıntıları arasında bol miktarda gözenek boşluğuna sahiptir. İnce toprak parçacıklarının (kil veya silt) aralarında küçük boşluklar vardır – bazı durumlarda hava nüfuz edemeyecek kadar küçüktür. Kum gibi büyük parçacıklardan oluşan toprak büyük gözenek boşluklarına sahiptir ve bol miktarda hava içerir. Ancak, çok fazla hava organik maddenin çok hızlı ayrışmasına neden olabilir.

Toprağınızda dengeli bir hava kaynağı olduğundan emin olmak için bol miktarda organik madde ekleyin, büyüyen yataklara basmaktan veya toprağı ağır ekipmanlarla sıkıştırmaktan kaçının ve çok ıslakken toprağı asla çalıştırmayın.

Su. Sağlıklı bir toprak da yaklaşık yüzde 25 su içerecektir. Su, hava gibi, toprak parçacıkları arasındaki gözenek boşluklarında tutulur. Geniş gözenek boşlukları yağmur ve sulama suyunun kök bölgesine ve toprağa gitmesine izin verir. Kumlu topraklarda, toprak parçacıkları arasındaki boşluklar o kadar büyüktür ki yerçekimi suyun çok hızlı bir şekilde boşalmasına ve boşalmasına neden olur. Bu yüzden kumlu topraklar çok hızlı kurur.

Küçük gözenek boşlukları, kılcal etki süreci ile suyun yukarı doğru göç etmesine izin verir. Su dolu topraklarda, su tüm havayı dışarı atarak gözenek boşluklarını tamamen doldurmuştur. Bu, bitki organizmalarının yanı sıra toprak organizmalarını da boğar.

İdeal olarak, toprağınız büyük ve küçük gözenek boşluklarının bir kombinasyonuna sahip olmalıdır. Yine, organik madde anahtardır, çünkü agrega, kırıntı veya toprak oluşumunu teşvik eder. Organik madde ayrıca suyu emer ve bitki kökleri tarafından ihtiyaç duyuluncaya kadar tutar.

Her toprağın bu beş temel bileşenin farklı bir kombinasyonu vardır. Bunları dengeleyerek toprağınızın sağlıklı ve bahçenizin verimliliğini önemli ölçüde artırabilirsiniz. Ama önce, ne tür bir toprağınız olduğunu bilmelisiniz.

Zemin Yapısı ve Türü

Toprak dokusu çok ince parçacıklardan kaba ve çakıllıya kadar değişebilir. Bahçenizdeki toprağın dokusunu belirlemek için bilim adamı olmanıza gerek yok. Kaba bir fikir edinmek için elinizin avuç içine biraz toprak koyun ve hafifçe ıslatın, ardından karışımı parmaklarınız arasında çalıştırın. Cesur hissediyorsa, toprağınız kumludur; pürüzsüz hissediyorsa, nemli talk pudrası gibi, toprağınız siltidir; kuru olduğunda sert, yapışkan ya da ıslakken kaygan ya da nemli olduğunda lastik gibi hissedilirse, kil oranı yüksektir.

Her toprak, nasıl oluştuğuna göre belirlenen benzersiz fiziksel özelliklere sahiptir. Eski bir taşkın yatağında bulunan siltli toprak doğal olarak taşlı dağ toprağından farklıdır; milyonlarca yıl boyunca bir buzulun altında yatan kil toprağı, bir okyanusun yakınındaki kumlu topraktan farklıdır. Bu temel niteliklerden bazıları uygun yönetim ile geliştirilebilir veya kötüye kullanımla daha da kötüleşebilir.

Toprak tipinizi belirleme: Topraklar genellikle mevcut toprak parçacığının türüne göre tanımlanır: kum, silt veya kil. Basit bir toprak testi yaparak, ne tür bir toprakla uğraştığınızı kolayca görebilirsiniz. Bu testi, çim ve bahçenizden birkaç farklı toprak numunesi ile tekrarlamak isteyebilirsiniz.

1. Bir çeyrek kavanozu üçte biri kadar üst toprak ile doldurun ve kavanoz neredeyse dolana kadar su ekleyin.

2. Kapağı vidalayın ve tüm toprak yığınları eriyene kadar karışımı kuvvetlice çalkalayın.

3. Şimdi kavanozu bir pencere üzerine yerleştirin ve daha büyük parçacıklar dibe batmaya başlayıncaya dikkat edin.

4. Bir veya iki dakika içinde toprağın kum kısmı kavanozun dibine yerleşecektir. Kavanozun yan tarafındaki kum seviyesini işaretleyin.

5. Kavanozu birkaç saat rahatsız etmeden bırakın. İnce silt parçacıkları yavaş yavaş kumun üzerine yerleşecektir. Katmanların, farklı parçacık türlerini gösteren biraz farklı renkler olduğunu göreceksiniz.

6. Kavanozu bir gece bekletin. Silt üzerindeki bir sonraki tabaka kil olacaktır. Bu katmanın kalınlığını işaretleyin. Kilin üstünde ince bir organik madde tabakası olacaktır. Bu organik maddenin bir kısmı hala suda yüzüyor olabilir. Aslında kavanoz bulanık ve yüzen organik tortularla dolu olmalıdır. Değilse, muhtemelen toprağın verimliliğini ve yapısını iyileştirmek için organik madde eklemeniz gerekir.

Toprak Yapısının İyileştirilmesi

Çok zayıf topraklar bile önemli ölçüde iyileştirilebilir ve çabalarınız iyi bir şekilde ödüllendirilecektir. Kökleri sağlıklı toprakta olduğundan, bitkileriniz daha güçlü ve daha üretken olacaktır.

Kumlu toprak. Kum parçacıkları büyük, düzensiz şekilli kaya parçalarıdır. Kumlu bir toprakta, kum parçacıkları arasındaki geniş hava boşlukları suyun çok çabuk boşalmasına izin verir. Besinler, genellikle bitkiler onları emme şansına sahip olmadan önce su ile tahliye olma eğilimindedir. Bu nedenle kumlu topraklar genellikle besin açısından fakirdir.

Kumlu bir toprakta o kadar fazla hava vardır ki mikroplar organik maddeyi çok hızlı tüketir. Kumlu topraklar genellikle çok az kil veya organik madde içerdiğinden, çok fazla kırıntı yapısına sahip değildir. Toprak parçacıkları ıslansa bile birbirine yapışmaz.

Kumlu toprağı iyileştirmek için:

 • Çürümüş gübre veya bitmiş kompost gibi 3 ila 4 inç organik maddede çalışın.
 • Yaprak, talaş, ağaç kabuğu, saman veya saman ile bitkilerinizi malçlayın. Malç nemi tutar ve toprağı soğutur.
 • Her yıl en az 2 inç organik madde ekleyin.
 • Örtü bitkileri veya yeşil gübreler yetiştirin.

Kil Toprak. Kil parçacıkları küçük ve düzdür. Çok sıkı bir şekilde bir araya gelme eğilimindedirler, gözenek alanı neredeyse hiç yoktur. Kil toprakları ıslakken yapışkan ve pratik olarak işlenemez. Yavaşça boşalırlar ve su kaynağında iyi kalabilirler. Sonunda kuruduktan sonra, genellikle sert ve hantal olurlar ve yüzey düz plakalara çatlar.

Gözenek boşluğunun olmaması, kil topraklarının hem organik madde hem de mikrobiyal aktivitede genellikle düşük olduğu anlamına gelir. Bitki kökleri bodur çünkü toprağa doğru ilerlemeleri çok zor. Yaya trafiği ve bahçe ekipmanları sıkıştırma sorunlarına neden olabilir. Neyse ki, kil topraklarının çoğu, toprağın dokusunu geliştirdiğinizde bitkileriniz için mevcut olacak mineraller bakımından zengindir.

Kil toprağını iyileştirmek için:

 • Toprağın yüzeyine 2 ila 3 inç organik madde uygulayın. Daha sonra her yıl en az 1 inç daha ekleyin.
 • Mümkünse sonbaharda organik maddeyi ekleyin.
 • Drenajı iyileştirmek ve yaya trafiğini büyüyen alandan uzak tutmak için kalıcı yükseltilmiş yataklar kullanın.
 • Tilling ve spading’i en aza indirin.

Siltli Toprak. Siltli topraklar, düzensiz şekilli yıpranmış kaya parçacıkları içerir, bu da genellikle oldukça yoğundur ve nispeten küçük gözenek boşluklarına ve zayıf drenaja sahiptir. Kumlu veya killi topraklardan daha verimli olma eğilimindedirler.

Siltli toprağı iyileştirmek için:

 • Her yıl en az 1 inç organik madde ekleyin.
 • Yüzey kabuklanmasını önlemek için toprağın üstteki birkaç santiminde konsantre olun.
 • Bahçe yataklarında gereksiz yere eğilmekten ve yürümekten kaçınarak toprak sıkışmasından kaçının.
 • Yükseltilmiş yataklar yapmayı düşünün.

Toprak pH’ı

Toprağınızın pH seviyesi, bağıl asitliğini veya alkaliliğini gösterir. Bir pH testi , topraktaki hidrojen (pozitif) iyonların hidroksil (negatif) iyonlara oranını ölçer. Hidrojen ve hidroksil iyonları eşit miktarlarda bulunduğunda, pH’ın nötr olduğu söylenir (pH 7). Hidrojen iyonları hüküm sürdüğünde toprak asidiktir (pH 1 ila pH 6.5). Ve hidroksil iyonları dengeyi gösterdiğinde, pH alkalidir (pH 6.8 ila pH 14).

Toprak pH Test Cihazı

Çoğu temel bitki besin maddesi 6.5 ila 6.8 pH seviyelerinde çözünür, bu yüzden çoğu bitki bu aralıkta en iyi büyür. Toprağınızın pH’ı çok daha yüksek veya daha düşükse, toprak besinleri toprak partiküllerine kimyasal olarak bağlanmaya başlar, bu da onları bitkileriniz için kullanılamaz hale getirir. Bitki sağlığı acı çeker çünkü kökler ihtiyaç duydukları besinleri ememez.

Toprağınızın verimliliğini artırmak için toprağınızın pH değerini 6.5 ila 6.8 aralığında almanız gerekir. Toprağınızın pH değerini gece boyunca değiştiremezsiniz ve denememelisiniz. Bunun yerine, bir veya iki büyüyen mevsimde yavaş yavaş değiştirin ve daha sonra her yıl koruyun. Organik maddenin liberal uygulamaları da iyi bir fikirdir, çünkü pH dengesizliklerini hafifletmeye yardımcı olur.

Asidik Toprak. Toprağınızın pH’ı 6,5’ten düşükse, çoğu bahçe bitkisi için çok asidik olabilir (yaban mersini ve açelya gibi bazıları asidik toprak gerektirir). ABD’nin doğu yarısındaki topraklar genellikle asidik taraftadır.

Toprağınızın pH değerini yükseltmenin (daha az asidik hale getirmenin) en yaygın yolu toz kireçtaşı eklemektir . Dolomitik kireçtaşı da toprağa manganez katacaktır. PH’ı değiştirmek birkaç ay sürdüğü için sonbaharda uygulayın.

Odun külü de pH’ı yükseltir ve kireç taşından daha hızlı çalışır ve potasyum ve eser elementler içerir. Ancak çok fazla odun külü eklerseniz, pH’ı büyük ölçüde değiştirebilir ve besin dengesizliklerine neden olabilirsiniz. En iyi sonuçlar için, kışın odun külü uygulayın ve her iki ila üç yılda bir 100 feet kare başına 2 kilodan fazla uygulamayın.

Toprağınızın pH değerini yaklaşık bir puan arttırmak için:

 • Kumlu toprakta: 100 feet kare başına 3 ila 4 kilo toprak kireçtaşı ekleyin.
 • Tınlı (iyi bahçe toprağı): 100 feet kare başına 7 ila 8 kilo ekleyin.
 • Ağır kilde: 100 feet kare başına 8 ila 10 kilo ekleyin.

Alkali Toprak. Toprağınız 6.8’den yüksekse, toprağınızı asitlendirmeniz gerekir. Batı ABD’deki, özellikle kurak bölgelerde bulunan topraklar tipik olarak alkalindir. Toprak genellikle öğütülmüş kükürt eklenerek asitleştirilir. Ayrıca kozalaklı iğneler, talaş, turba yosunu ve meşe yaprakları gibi doğal asitli organik malzemeler de ekleyebilirsiniz.

Toprak pH’ını yaklaşık bir puan düşürmek için:

 • Kumlu toprakta: 100 feet kare başına 1 pound öğütülmüş kükürt ekleyin .
 • Tınlı (iyi bahçe toprağı): 100 feet kare başına 1.5 ila 2 pound ekleyin.
 • Ağır kilde: 100 feet kare başına 2 kilo ekleyin.

Toprak Testi

Profesyonel bir toprak testi, farklı besin maddelerinin pH’ı ve miktarı da dahil olmak üzere toprağınız hakkında zengin bir bilgi sağlayacaktır.

Yerel Kooperatif Uzatma Servisi ofisiniz profesyonel bir toprak testi hizmeti sunabilir. Avantajı düşük maliyet ve bulunduğunuz yere göre özel olarak tasarlanmış sonuçlardır. Bu hizmet mevcut değilse, toprağınızı bağımsız bir toprak laboratuvarı tarafından da test ettirebilirsiniz. Mümkünse, ülkenizdeki bölgenizden birini seçin.

Toprak testi sonuçları genellikle toprak pH, fosfor, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve bazen azot seviyelerini derecelendirir. (Çoğu laboratuvar azotu test etmez, çünkü toprakta çok kararsızdır.) Bazı laboratuvarlar ayrıca bor, çinko ve manganez gibi mikrobesinler için testler sunar. Bir eksiklik problemi olabileceğini düşünmedikçe, muhtemelen mikro besin testine ihtiyacınız olmayacaktır. Önleyici bir önlem olarak, mikro besinleri (yeşillik ve yosun küspesi gibi) içeren organik gübreler uygulayabilirsiniz.

En doğru test sonuçlarını almak için, her bahçe alanından bir toprak örneği alın: çim, çiçek bahçesi ve sebze bahçesi. İlkbahar ve sonbahar, toprak testi yapmak için en iyi zamandır. Toprak daha kararlıdır ve bunlar önerilen gübreleri dahil etmek için iyi zamanlardır. Birçok laboratuvar, talep üzerine belirli organik değişiklikler için önerilerde bulunacaktır. Değilse, önerilebilecek kimyasal gübreler için organik ikame maddeleri bulmak için etiketleri karşılaştırmanız gerekecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Örtü bitkileri ve yeşil gübreler nelerdir?
Örtü bitkileri öncelikle nadas (kullanılmayan) toprağı korumak için kullanılır. Kuzeyde, bahçıvanlar genellikle sezonun sonunda onları ekerler, böylece toprakları kış boyunca çıplak değildir. Fiğ ve kış çavdarı gibi soğuk dayanıklı ürünler, kışlama için en iyisidir. İlkbaharda tekrar büyümeye başlayacaklar ve bahçenizi ekmeden önce işlenmesi gerekiyor.

Yeşil gübreler, kullanmayı planlamanızdan bir yıl önce yeni bir bahçe alanına da ekilebilir. Yabani otları boğacaklar ve bol miktarda organik madde ekleyecekler. Tarla bezelye, soya fasulyesi ve yonca gibi baklagiller toprağa hem azot hem de organik maddeye katkıda bulunacaktır. Hızlı büyüyen tahıllar ve karabuğday en organik maddeleri üretir ve büyüdükçe rakip yabani otları boğar.

Toprağınız birden fazla büyüme mevsimi boyunca nadasa olacaksa, yonca veya yonca gibi çok yıllık veya iki yıllık yeşil gübreler ekebilirsiniz. Tüm örtü bitkileri, alanın yeniden ekilmesinden en az üç hafta önce toplanmalıdır, böylece organik madde ekim zamanında kısmen ayrışacaktır.

Sıvı toprak düzenleyiciler nelerdir?
Sıvı toprak düzenleyiciler tipik olarak, kontrollü bir ortamda kompost yığınızda çalışan aynı tür mikroorganizmalar tarafından üretilen bir hümik asit ve katalitik enzim karışımı içerir. Toprağınıza uygulandığında, etkileri kompost eklediğinizde elde ettiğiniz etkiye benzer. Kil toprakların çalışması kolaylaşır ve besinler daha kullanılabilir hale gelir; kumlu topraklar daha fazla su ve besin maddesi tutabilir.

Araştırmacılar şimdi belirli toprak sorunlarını çözen spesifik organik maddeleri izole ettiler. Yakında ağır toprakların açılmasında veya tuzların ve toprakta bağlanan diğer elementlerin yerinden çıkarılmasında etkinliği için özel olarak seçilmiş organik toprak düzenleyicileri satın alabileceksiniz.

Hardpan nedir?
Hardpan, kök büyümesini ve nem, hava ve faydalı organizmaların toprak boyunca hareketini kısıtlayan yoğun bir toprak tabakasıdır. Hardpan genellikle buzul etkisi, şiddetli yağmur veya ağır ekipman ile oluşturulur ve genellikle toprak yüzeyinin 6 ila 25 inç altında bulunur.

Çiftçiler genellikle bu yoğun toprak tabakasını kesmek ve kırmak için bir keski pulluk kullanarak hardpan ile başa çıkıyor. Ev bahçıvanları toprağı “çift kazarak” parçalayabilir ve hardpan katmanını karıştırabilir. Bu, 10 ila 12 inç üst toprağın çıkarılmasını ve daha sonra aşağıda bulunan 12 inçlik malzeme katmanında organik madde çalışmasını içerir. Hardpan katmanı çok derin değilse, delmek ve hava ve su için pasajlar açmak için bir kazma çatalı kullanabilirsiniz.

Şelatlı ne demektir?
Şelasyon, demir gibi bir besini, bitkileriniz tarafından kolayca emilebilen besi olmayan bir bileşiğe birleştiren bir işlemdir.

5-8-3 anlamı ne ?
Sayılar, toplam azotun (N; her zaman ilk sayı), mevcut fosforun (P; ikinci sayı) ve çözünür potasın (K; üçüncü sayı) net ağırlığına göre yüzdesini ifade eder. Başka bir deyişle, 5-8-3 gübre yüzde 5 azot, yüzde 8 kullanılabilir fosfor ve yüzde 3 çözünür potas içerir.

Etiketleme yasaları sadece hemen mevcut besin maddelerinin listelenmesine izin verir. Bu nedenle organik gübreler için besin analizi düşük olma eğilimindedir. Organik gübrelerin çoğu aslında daha yüksek bir besin içeriğine sahiptir, ancak bu besinler aylar hatta yıllar boyunca bitkiler için kademeli olarak kullanılabilir hale gelir.

Deniz yosununun faydaları nelerdir?
Deniz yosunu demir, bakır, çinko, bor ve manganez dahil olmak üzere en az altmış mikro besin içerir. Yosun ayrıca, doğal ortamında hızla büyümesine izin veren yüksek konsantrasyonda doğal büyüme hormonları içerir. Bitkiler üzerine uygulandığında, bu büyüme hormonları kök büyümesini uyarır, nakil şokunu azaltır, daha hızlı meyve kümesini teşvik eder, don direncini arttırır ve depolama ömrünü uzatır. Araştırmalar ayrıca deniz yosununun bitkilerin bakteri, virüs ve zararlılardan kurtulmasına yardımcı olan antitoksinler içerdiğini de ortaya koydu.

Toz deniz yosunu (yosun unu) besinlerini yavaş yavaş toprağa bırakır. Sıvı deniz yosunu bu besinleri hemen kullanılabilir hale getirir. Deniz yosunu tam bir gübre değildir, çünkü çoğu bitki için yeterli azot ve fosfor sağlamaz. Ancak dengeli bir toprak inşa programının mükemmel bir parçasıdır. Bilgi için arayın 0262 6060229

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0