Genel

Seramik karoların ana malzemesi kildir.

Seramik karoların ana malzemesi kildir. Bununla birlikte steatit, vermikülit, alçıtaşı ve kum gibi diğer bileşenler kile eklenir. Malzemeler, bisque adı verilen bir karışım oluşturmak için su ile karıştırılır. Karışım kalıplanır ve kalıbın şeklini almak için bastırılır, yani karo. Karonun fırında pişirilme süresi, üretilecek ürüne ve gerekli özelliklere bağlı olarak değişir.

Seramik karolar döşemede, belki de diğer malzemelerden daha sık kullanılır. Her zamanki şekiller kare, dikdörtgen ve altıgen fayanslardır. Boyutlar açısından, çok küçük karolar, örneğin 10x10cm, çok büyük 120×120 cm’ye kadar bulabilirsiniz.

Basit seramik karoların yanı sıra porselen karolar da vardır. Bu karolar camsı bir kütleye sahiptir ve son derece dayanıklıdır. Basit fayanslarla karşılaştırıldığında, porselen çok yüksek sıcaklıklarda pişirilir ve bu da onları mermer ve granitten daha dayanıklı hale getirir. Ayrıca, karonun kütlesine renk eklenir, yani yüzeysel değildir ve bu nedenle çok dayanıklıdır.

Çoğu karo, elbette, hasara ve neme karşı dayanıklıdır ve bu nedenle yüksek trafik yüküne sahip zeminler için uygundur. Farklı bileşenler ekleyerek, fayanslar taş, granit, ahşap gibi görünen, mat veya parlak bir yüzeye sahip “dekoratif” dokulardan yapılır.

Sırlı karolar: Bu karoların iyi yanlarında cam benzeri bir tabaka vardır. Cam ya opaktır, bu nedenle karoya renk verir veya şeffaftır, böylece pişmiş kilin ortaya çıkmasına izin verir. Cam genellikle plakanın ilk pişirilmesinden sonra eklenir. Sıvı bir toz gibi görünür ve bir fırça veya bir püskürtücü ile uygulanır. Fayanslar ikinci kez tekrar pişirilir ve toz sert, dayanıklı bir cam yüzeye dönüştürülür. Sırlı karo, özellikle ıslakken kaygandır. Bu amaçla, yüzeyi kaygan hale getirmek için cama çeşitli bileşenler eklenir.

Kiremitli bir zemini kaplarken bu yükselecektir. Kaldırma, 1.20 cm’ye kadar ulaşan beton alt tabakayı ve döşeme kalınlığını içerir. Bu, yenileme durumunda kapılar, dolaplar ve diğer zeminlerle birleştirme sorunları olabileceği anlamına gelir.

Seramik karolar neme dayanıklı olsa da, su yine de derzlere nüfuz edebilir. Alt tabaka ahşap ve özellikle kontrplak veya kaplama ise, derzlerden geçen nem zeminin şişmesine ve ayrılmasına neden olur. Bu amaçla, özel sıvı sızdırmazlık ürünleri vardır ve alt tabakanın beton gibi neme dayanıklı bir malzemeden yapılması tavsiye edilir.

Bir karo seçmeden önce, parlak karoların yüzeyinin ıslakken kaygan olduğu bilinmelidir. Bu, banyo ve mutfak gibi yerlerde ve ortak alanlarda kaymaz karoların seçilmesi gerektiği anlamına gelir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0