su tesisatı

Su tesisatı insanların ihtiyaçlarını karşılamak için şehir şebeke hatlarından binalarımıza giriş yapan suyun borular ve gerekli ekipmanlar aracılığı ile yapılara dağıtılması işidir.

Su tesisatındaki en önemli faktör ilk yapım aşaması ve sonrasında su tesisatı sistemini dış etkenlerden gelebilecek zararlara karşı korumaktır.

SU TESİSATINDA İLK YAPIM AŞAMASI
Yapılarda bütün iş kolları o yapının projesi esas alınarak yapılmaktadır. Alt yapı bölümünü esas alacak olursak; elektrik tesisatı, su tesisatı, kalorifer tesisatı gibi bölümler projede belirlenen güzergahtan yapılmak zorundadır. Aynı şekilde su tesisatı projesinde belirlenen ve yapılacak işin aslına uygun malzeme kullanımı hayati önem taşır. alıntıdır. Fakat inşaatın kendi içindeki proje denetim yetersizliği gibi çeşitli nedenlerden ötürü yapıların su tesisatındaki çıkabilecek sorunlar daha ilk yapım aşamasında kendini belli eder. Özellikle küçük boyutlu inşaat projelerinde bu durum su tesisatını yapacak ustanın inisiyatifine kalmaktadır.

Asıl sorunda burada başlamaktadır. Genel olarak günümüz yapılarında en az maliyet-en çok kar politikası güdüldüğü için su tesisatı sorunları ilk yapım aşamasında işte burada başlar. Proje aslına uygun kullanılmayan kalitesiz malzemeler su tesisatında su kaçağının oluşmasına davetiye çıkarmaktadır.

Yapılarda su tesisatı malzemesi seçilirken nelere dikkat edilmelidir;

  • Su tesisatında kullanılacak malzemeler TSE belgeli olmalıdır
  • Üretici firma su tesisatı ürünlerine garanti vermelidir.
  • Su tesisatı yapılırken uygun çapta boru kullanılmalıdır
  • Yıpranmış zedelenmiş su tesisatı malzemesi kullanılmamalıdır  ALINTIDIR

By Editor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir