Çevre DüzenlemeDış Dekorasyon

Taş Duvar Tipleri :

Taş Duvar Tipleri

renk ve görüntü açısından birçok farklı seçeneği sizlere sunar ve önemli sonuçları beraberinde getirir diyebiliyoruz. Şuan kullanılan 4 ayrı çeşit taş duvar modeli bulunmaktadır. Bu modeller; İç ya da dış dekorasyon için kullanılabilecek birçok farklı taş duvar modeli bulunmaktadır.

  1. Moloz Taş Duvarlar
  2. Kaba Yonu Taş Duvarlar
  3. İnce Yonu Taş Duvarlar
  4. Kesme Taş Duvarlar

1-) Moloz Taş Duvarlar: Taş ocakları bünyesinde çıkarılan taşların hiçbir tepkimeye ve değişikliğe uğratılmadan kullanılarak örülen duvar türlerine bizler “Moloz Taş Duvarlar” diyebilmekteyiz. Adından da anlaşılacağı üzere moloz taş parçacıkları kullanılarak örülen bir duvar modeli olarak dikkatleri çekiyor. Moloz taş duvarlar kendi içerisinde;
Harçsız Moloz Taş Duvar
olarak iki ayrı seçenek altında incelenebilmektedir. Tercihe göre iki farklı seçeneğin de yaygın olarak kullanıldığını söyleyebilmekteyiz.

2-) Kaba Yonu Taş Duvarlar: Yüzey üzerine sıvama işlemi uygulanmayacak olan çevre ve istinat duvar örme işlemleri için özellikle tercih edilen türlerden birisi olarak kullanılır. Yapısı itibari ile son derece dayanıklı duvar türlerinden birisi durumundadır.

3-) İnce Yonu Taş Duvarlar: Estetik açıdan en etkili taş duvar tiplerinden birisi olarak nitelendirilebilir. İşçilik anlamında son derece zahmet ve maliyetli olan bu duvar tipi, genellikle binalar için dış kaplama seçeneği olarak kullanıldığından dolayı popüler bir duvar tipidir.

4-) Kesme Taş Duvarlar: Yapı alanına göre incelendiği zaman kesim işlemine uğratılan taşlar ile bir ölçü çerçevesinde uygulanan taş duvar tiplerinden birisi olarak dikkatleri çekmektedir. İki farklı uygulanış biçimi vardır.

• Kesme Blok Taş Duvarlar: Nadir olarak gördüğümüz ve aynı zamanda işçiliği son derece pahalı olan, kalınlık anlamında 1 cm’den daha ince olan kesme taş duvar tipidir.
• Kesme Blok Kaplama Taş Duvarlar: Kargir duvar üzerine örülen bir taş duvar tipi olarak dikkatleri çeker. Birbirine kenetli bir şekilde örülen ve kalınlık – yükseklik dengesi açısından yüksek boyutlar tercih edilen türlerdendir.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0