Genelİç Dekorasyonİnşaat

Tuğla Üstü Alçı Sıva

Tuğla Üstü Alçı Sıva | Alçı sıva yöntemi yapılarda oldukça sık tercih edilen ve son derece gerekli olan bir uygulamadır. Alçı, özellikle boyama işlemine geçilmeden önce yüzeylere sürülerek, boyamanın daha iyi olmasını sağlayan bir malzemedir. Tuğla üstü alçı sıva, yeni biten inşaatlarda, uzman personel eşliğinde yapılmaktadır. Boyamaya geçmeden önce yapılması gereken alçı sıva, çeşitli malzemelerin karışımı ile kolay bir biçimde elde edilmektedir. Tuğla üzerine sürülecek olan alçı su ile karıştırılarak hazır bir hale getirilmektedir.

Tuğla Alçı Sıva

Tuğla üstü alçı sıva işlemi sırasında, yüzeyin ya da duvarın temiz olması ilk şarttır. Temizlenmeyen, üzerinde kir ya da toz bulunan duvarlar, alçının bu bölgeye doğru bir biçimde nüfuz etmesini engellemektedir. Bu da kötü bir yüzey görüntüsünün ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Tuğla ile alçı sıva işlemi, mutlaka yapılması gereken bir uygulamadır. Çünkü alçı sıva olmadan, çıplak tuğla üzerine herhangi bir boyama işlemi yapılmamaktadır. O yüzden duvara ilk önce alçı sıva işleminin uygulanması gerekmektedir. bu işlem iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Birinci yöntem, son dönemde oldukça sık bir şekilde tercih edilen ve teknolojik bir alet ile gerçekleştirilen makineli alçı sıva yöntemidir. Bu makine alçı sıvasını kendisini üretmektedir. Bunun için ilk önce makine içerisine alçı koymanız kafidir. İstenilen yumuşaklıkta üretilen alçı sıva, makineye bağlı olan özel hortumlar eşliğinde tuğlalı olan bölüme doğru püskürtülmektedir. Böylelikle tuğlanın çirkin görüntüsü ortadan kalkmaktadır.

Tuğla Üstü Alçı Sıva

Tuğla üstü alçı sıva yöntemi, boyama işlemi öncesinde de tercih edilmektedir. Çünkü kuru tuğlalar, alçı ya da benzeri bir malzeme olmaksızın, boya tutmamaktadırlar. O yüzden öncelikle tuğlalara bir alçı sıva işleminin uygulanması lazımdır. Eğer tuğla üzerinde alçı olmayan ve sıradan görünen bir harç var ise yine alçı sıvanın ilgili bölgeye yedirilmesi gerekmektedir. Her ne olursa olsun, tüm yüzeylerde yapılacak olan boyama işlemi öncesinde, alçı sıvanın kullanılması adeta bir kural haline gelmiştir. Çünkü alçı sıva, düzleştirici bir etkiye sahiptir. Bu sayede duvarın üzerindeki kötü görüntüler yok olmakta ve yüzey oldukça pürüzsüz ve engebesiz bir hale gelmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0