Genelİzolasyon

Yalıtımı Malzemelerinin Özellikleri

Yalıtımı Malzemelerinin Özellikleri
• Malzemeler ısı iletkenlik sayısını en aza indirger ve böylece binadaki sıcak ve soğuk havanın yer değiştirmesi engellenir.
• Kullanılan malzemelerin yoğunluğu arttırıcı özellikleri olduğu için, içerideki mevcut havanın ısınmak ya da serinlemek için yeterli olması sağlanmaktadır.
• Yapılan yalıtımda kullanılan kaliteli malzemeler buhar direncine sahip olmalıdır. Çünkü ısınma ya da soğuma ile birlikte direnç arttıkça malzemeden geçecek olan buhar miktarı azalmaktadır.
• Yanmaya karşı dirençli malzemelerdir. Herhangi bir yangın durumunda güvenli olmaları için önceden testlere tabi tutulmaktadırlar.

• Kullanılan malzemelerin su emme özelliğine sahip olmamaları gerekmektedir. Malzeme su emdikçe direnci düşer , direncin düşmesi ile içerideki havanın korunması zorlaşır.
• Mekanik anlamda sağlıklı malzemeler kullanılması şarttır. Çünkü iyi bir ısı yalıtımı uzun yıllar boyunca kullanılan malzemelerden yapılmaktadır. Dış etkilere karşı mekanik olarak dayanamayan yani eğilip bükülebilen levhalar yalıtım için uygun malzemeler değillerdir.
• Malzemelerin sıcaklığa karşı dayanımları daha önceden ölçülür. Çünkü her malzeme belirli bir sıcaklıktan sonra direncini kaybederek deforme olabilir.Bunun sonucunda ise içeride tutulan hava dışarıya çıkabilir. Bu nedenle ya kullanmak üzere belirli bir sıcaklık belirlenmelidir ya da malzemelerin ısıya karşı dirençleri yüksek tutulmalıdır.
Isı yalıtımında kullanılan malzemelerden tutun da işçiliği kadar en küçük detaylar bile çok önemli unsurlardır. Bu nedenle yalıtım konusunda isim yapmış, malzemelerinin kaliteli olduğuna inandığınız firmalar ile anlaşma yapmanız en sağlıklı yöntem olacaktır. Bunların yanı sıra ise yalıtım yapılmadan önce şikayetçi olduğunuz havanın giriş çıkış bölgesini tespit etmelisiniz. Son zamanlarda yaygın olarak kullanılan yalıtım sistemi, hem ekonomik olarak hem de ısınma açısında büyük faydalar sağlayacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0google.com, pub-5927341824601112, DIRECT, f08c47fec0942fa0